| maliana a întrebat:

Fiica mea a facut analizele acum o saptamana si i-au iesit leucocitele 13.300. Este destul de mult din cate stiam eu. De la ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| starchewer a răspuns:

Leucocitele sunt corpusculii din sange cen se ocupa cu apararea organismului... numar mare => probleme de sanatate infectii... bacterii paraziti totul e posibil... dar daca acesta valoare este constanta e posibil sa fie ceva mai grav... peritonita... leucemie... dar nu e cazul sa t sperii mergi la doctor si stabileste cauza problemei. sanatate

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are o infectie. Trebuie neaparat sa mergeti la medic si sa faca investigatii suplimentare.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Intradevar sunt crescute intre 4000 si 10000 este normal... leucocitele crecute poate fi un semn de alarma... o infectie in organism ...cu virusi, bacterii, paraziti sau ciuperci, sau poate fi o inflamatie, sau poate fi ceva mult mai grav cum e leucemia, hemoragii... deci poate avea multe cauze cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie care sa te indemne la niste analize care sa clarifice situatia ta... nu sta pentru ca poate fi ceva usor de tratat sau poate fi o boala mai grava... multa sanatate

| Krina a răspuns:

Sunt mult peste limita normala.Cresterea numarului de leucocite este cauzata de o infectie.Neaparat are nevoie de un consult medical.

| yoanna73 a răspuns:

De ce nu consulti un medic. e de specialitate si iti va da cel mai bun sfat