| anonim_4396 a întrebat:

Fimoza (completa) se rezolva prin contacte sexuale?

(Adica fara a interveni in niciun alt mod. Si fara interventii chirurgicale. La asta ma refeream.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Odata ce fimoza a fost diagnosticata in mod corect, medicul specialist poate dispune inceperea tratamentului, care include metode ca:
- aplicarea locala la nivelul preputului a unor creme speciale, steroidiene sau nesteroidiene;
- largirea graduala a preputului;
-interventia chirurgicala de remodelare a preputului, pentru a-l face mai larg.
In general, medicii specialisti prefera aceste tipuri de tratamente deoarece in acest fel pot fi evitate efectele secundare ale operatiei de circumcizie.
http://www.i-medic.ro/......-tratament