| coreen a întrebat:

Fimoza la adulţi (prepuţ foarte strâns, neputând fi decalotat deloc, nici in stare de erecţie) se poate rezolva de la sine, în timp, în urma contactelor sexuale?
Mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate si contactul sexual nu este permis pana la rezolvare, fiindca poate aparea o complicatie numita parafimoza care necesita interventie chirurgicala de urgenta

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la caz la caz, dar cel mai des se rezolva chirurgical

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se rezolvă de la sine, este NECESARĂ operaţie!
Doar la copii se poate "rezolva" cu diverse tratamente ( creme )...

Trebuie să mergi la medicul urolog pentru diagnostic şi recomandările/explicaţiile necesare.

Toate cele bune.