| pf0ax a întrebat:

Fratele meu a avut boala gura mana picior si cred ca am luat si eu. Azi am inceput sa am simptome, respectiv durere in gat si febra 38.9 in momentul de fata.

Sunt clasa a 11 a si luni ar trebui sa merg la scoala. Ar fi mai bine sa stau acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Luni nu se pun absențe așa că...

| ioana748 a răspuns:

Daca nu iti trece febra, da, mai bine stai acasă.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să stai acasă până dispar veziculele din gură şi cele de pe mâini. După aia nu mai e pericol.

În niciun caz nu mergi la şcoală cu febră.