| jon22 a întrebat:

FUNDA.1.Ce diferente exista intre nevralgia cervicala(cu iradiere pe brat) si hernia de disc cervical?
2.Cum se poate scapa de o nevralgie cervicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

Consulta un neurolog care iti va recomanda o tomografie.

| UzzY475 a răspuns:

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.

| doctoressa a răspuns:

O nevralgie poate fi provocata de o hernie de disc, dar nu numai (spondiloza, procesele inflamatorii sau tumorale cu localizare vertebrala pot cauza nevralgii). In ceea ce priveste tratamentul acestora gasiti cateva recomandari aici: http://www.i-medic.ro/articole/durerile-de-spate