| jon22 a întrebat:

FUNDA-Ajutati-ma si pe mine cu niste rezultate la ecograf sa le inteleg si eu mai bine.In special la ficat
1. Lob stang 61mm(normal sub 60mm)
Lob drept 160mm (normal sub 140mm)
Ficat ecostructura omogena, ecogenitate normala.(tin sa precizez ca teste hepatice au iesit negative am2
2. Fara colectii in cavitatea abdominala
Astea doua

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Medicul care ti-a facut ecograful ar trebui si sa iti explice despre ce este vorba. Deasemenea si medicul de familie. Din cate scrie rezulta ca muschiul ficatului nu este afectat in structura sa, dar, judecand dupa valorile normale precizate in paranteza, rezulta ca ai ficatul putin marit. Ca un adjuvant care nu prezinta si efecte secundare, incearca sa folosesti o perioada un protector hepatic, pe baza de plante, cum ar fi LIV 52, si sa te odihnesti mai mult. Nici un regim alimentar nu ti-ar strica, pentru o perioada de timp. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Player54 a răspuns:

Pai iti ieste marit un pic ficatul, dar cel mai bine este sa te duci la Dr. de familie si iti va explica in detaliu, asta este datoria doctorului de familie pe langa multe alte sarcini.