| beckham1 a întrebat:

FUNDA! Am 3 4 "cosuri" pe penis...un fel de cosuri de culoare alba. Ce ar trebui sa fac sa le elimin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Cosurile sunt dureroase la apasare. Si in principiu mai au si ceva roseata prin jur. Depinde si unde sunt.

Daca nu sunt dureroase, relativ mici si/sau mai curand ca niste excrescente, negi, s-ar putea sa ai HPV adica papiloma virus si asta se trateaza cu imunostimulatoare pastile si o crema speciala impotriva acestor efecte ale virusului. Mergi la dermatolog, daca nu sunt cosuri obisnuite ai ori HPV ori alt BTS. Nu le sparge cu nimic, doamne fereste ce sfaturi dau unii la misto.

5 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Multumesc pentru funda, desi n-aveam cum sa-ti spun exact ce si cum, as avea curiozitatea sa stiu ce a spus dermatologul atunci cand afli, aici ori in privat.

| beckham1 explică (pentru AlexanderAdrian):

Saptamana viitoare ma duc. Iti voi spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt cosuri ti-ai putea da seama imediat daca chiar sunt cosuri sau altceva. Daca arata ca un cos normal, ca cele de pe fata cand erai copil, atunci sunt cosuri. Daca in schimb arata cumva diferit, te sfatuiesc sa mergi la medic direct si sa-ti spuna ce sa faci. E posibil sa ai ceva ce necesita atentia medicului.

Iti doresc numai bine!

| JohnCena02 a răspuns:

Le spargi cu acu

| LaviniaAC a răspuns:

Nu sunt cosuri, ar fi cazul sa te adresezi cat mai repede unui urolog. Posibil sa fie o boala cu transmitere sexuala care s-ar agrava daca incerci sa te tratezi singur. In cel mai bun caz sunt produse de astuparea canalelor de evacuare ale unora dintre glandele de la nivelul penisului, care produc transpiratie si sebum. Din aceasta cauza, aceste mici glande (cat gamalia acului) se umfla si apoi isi incetinesc activitatea. Medicul te va lamuri.