| jon22 a întrebat:

FUNDA.Am o alunita asa ca o bobita pe ceafa un pic in lateral si am vazut azi ca e iritata usor zona aia si ea misca putin desi e prinsa de piele. Exista vreun risc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mikel29 a răspuns:

Mai asteapta cateva zile(3-4) zile, eventual pana luni. in cazul in care iritatia nu dispare mergi la un medic dermatolog pentru o consultatie. Oricum stai linistit poate sa fie ceva normal, sunt sanse sa o fi lovit sau sa o fi agatat cu ceva eventual haine (tricou, camasa, pulover etc). cel mai bine te linistesti si nu dai importanta si o sa vezi ca o sa iti treaca!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Las-o in pace. Poti face un cancer de piele daca o iriti.

| Azµre a răspuns:

Nu. Stai liniștit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil doar s-a iritat de la haine, ai zgariat-o cumva sau iti iasa un cos langa.
Daca nu dispare itiratia ar fi bine sa mergi la dermatolog.
Alunitele mai mari sau in relief trebuie verificate constant de catre un medic (mai ales daca apar iritatii, se maresc sau sunt intr-un loc unde se tot freaca de haine) pentru ca se pot canceriza.
Ma indoiesc ca la tine e vorba de ceva, dar e bine totusi sa o duci la un control.

| Georgiana05 a răspuns:

Nu.

| Prince_Pyckolo_1992 a răspuns:

Am observat ca multe persoane au alunite ridicate si chiar in acelasi loc, singurul lucru care il stiu despre alunite e ca nu e bine sa le rupi sau sa le tai ca s-ar putea sa apara complicati urate