| IonutSony a întrebat:

FUNDA.Care sunt punctele de ramificare ale arterelor(cap)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Artera carotida, artera centrala mijloc. ACA transmite sange-frontala parietala si o mica parte din lobul occipital. MCA este ramura cea mai mare. Din artera Basillar sunt doua artere cerebrale posterior. Ramurile Basillar si a PCA de aprovizionare a lobului occipital, creierului stem si Cerebel.Si mai sunt cred

1 răspuns: