| brokeangell a întrebat:

Funda...Care sunt simptomele parodontozei? Cat de grava este parodontoza? Cum poti sa o tratezi? Poti sa iti pui aparat dentar fix daca ai parodontoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

In aceasta afectiune apare o o inflamatie superficiala a gingiilor(gingivita), apoi, treptat, dispare suportul osos, iar gingia se retrage din jurul dintilor. Apare cam in jurul varstei de 30 de ani si este o cauza a pierderii dintilor.Trebuie facut un periaj minutios si eficace si eliminarea tartrului pana la radacina. Daca, evolueaza e necesara interventia chirurgicala pentru curatarea dintilor in profunzime.O alimentatie sanatoasa si evitarea stresului ajuta mult! Iti doresc sanatate multa si sa ai mare grija de dantura ta!

| dentartes a răspuns:

Depinde de cati ani ai. in cele mai multe cazuri debuteaza cu o inflamatie si o sangerare a gingiilor la periaj si nu numai. un alt semn foarte important este existenta tartrului( "piatra pe dinti"), iar cel mai grav si mai elocvent este mobilitatea dintilor. graviditatea sa consta in pierderea dintilor. cel mai bun tratament este sa te prezinti la stomatolog, o sa ai nevoie de antibiotice. aparatul dentar se pune in functie de cat de avansata este parodontoza

| Dana211 a răspuns:

Depinde de organism pentru ca nu la toti e la fel. Iti pot de exemplu sangera gingiile sau te poti trezi ca ti e misca dintii (cu a patit mama mea). E o boala destul de grava tinand cont ca iti cad dinti sanatosi si poti ramane stirb. Tratamente exista dar trebuie date de un medic stomatolog foarte bun pentru sunt multi care spun ca nu se poate trata si nici nu se poate oprii evolutia bolii. De asemenea exista niste operatii care se pot face pentru salvarea dintiilor dar sunt foarte costisitoare. Un remediu natural cica ar fi clatirea gurii de 3 ori pe zi cu propolis dizolvat in apa.
Eu personal nu vad rostul unui aparat dentar daca boala nu e tratata pentru ca dintii oricum iti vor cadea deci ce rost are sa ii indrepti?

| MiK3L a răspuns:

Din cate stiu eu parodontoza este sangerarea gigivala. Un remediu ar fi utilizarea pastei de dinti parodontax, care presupun ca este pentru asa ceva. Sau sa consulti un medic stomatolog. Si nu cred ca iti trebui aparat dentar. Numai daca ai dintii inclinati si vrei sa-i readuci la o forma mai buna.