| jon22 a întrebat:

FUNDA.Daca rufele nu sunt bine clatite pot aparea reacti alergice ca mancarimi sau pete rosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Nu cred ca e neaparat din vina apei, ci a detergentului. Pana la urma cu el le speli.
Iti pot aparea pete rosi, mancarimi sau iritatii pe piele din cauza balsamului de rufe sau a detergentului.
Cel putin eu am patit-o.

Take care.

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Da, se poate. Expunerea la substante toxice poate determina aparitia reactiilor alergice.
Acum, depinde cu ce naiba speli tu rufele. De regula detergentii de pe piata sunt non-toxici. Dar da, poate aparea o alergie

| 0rlando a răspuns:

Doar dacă ești alergic la substanțele conținute de detergent și de asemenea, dacă folosești clor.

| Anonimul122 a răspuns:

Alergi dar in unele cazuri daca pui clor la spalat, sau mancarimi la rufe facute din lana, si pete rosi la lenor pe camasa, funda

| diwa a răspuns:

Da, iti poti provoca reactii alergice urate. http://www.sfatulmedicului.ro/......ielii_7368 este foarte important sa fie clatite ca lumea

| kyGirL a răspuns:

Rare ori se intampla asta
Doar daca folosesti cloru...sau alte substante de genu asta