| Elisss a întrebat:

[Funda} Iau Logest ( anticonceptional) de o luna si am o mica intrebare in pauza dintre foli mi-a venit ciclul mai exact in a 3 zi de pauza, este ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este NORMAL!
Este sângerarea echivalentă menstrei - vezi detalii în Prospectul AC :
"3. CUM SĂ UTILIZAŢI LOGEST
Contraceptivele orale combinate dacă sunt administrate corect au o rată de eşec de aproximativ 1% pe an. Această rată de eşec poate creşte dacă drajeurile sunt omise sau nu se administrează corespunzător.
 Când şi cum trebuie să luaţi drajeurile?
Blisterul de Logest conţine 21 drajeuri. Pe fiecare blister este marcată în dreptul fiecărui drajeu ziua săptămânii în care acesta trebuie luat. Luaţi drajeul în fiecare zi aproximativ la aceeaşi oră, cu o cantitate suficientă de lichid, dacă este necesar. Respectaţi sensul indicat prin săgeţi până când luaţi toate cele 21 drajeuri. În următoarele 7 zile nu luaţi nici un drajeu. Sângerarea menstruală trebuie să apară în aceste 7 zile (sângerare de întrerupere). De obicei, aceasta apare la 2-3 zile după ce aţi luat ultimul drajeu Logest. În a opta zi luaţi primul drajeu Logest dintr-un blister nou chiar dacă sângerarea menstruală continuă. Aceasta înseamnă că veţi începe mereu un blister nou în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, sângerarea de întrerupere va debuta aproximativ în aceeaşi zi, în fiecare lună." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6299_31.03.06.pdf?anmPage=835&ID=16691

Toate cele bune.

| wtf2noname a răspuns:

Da! Nu este nici o problema! Si mie mi se intampla de multe ori :*

| wtf2noname a răspuns:

Da! Nu este nici o problema! Este normal

| antonya2002 a răspuns:

Da e ok nu iti face probleme