| anonim_4396 a întrebat:

Funda! Vreau sa schimb doar un dinte din cei doi din fatapoza aici (http://imgur.com/5CrwYTq ). Am unu care si-a schimbat culoarea pentru ca nu m-ai are nerv. Am fost astazi la medic si imi ia 1 mil jumate dinte de portelan cu metal pe interior sau 3 mil jumate tot din portelan si interior si exterior. Mi se pare cam scump cel la 3 mil jumate si nici cel de metal nu as pune ca e urat pe interior. poza( http://imgur.com/gL9f11M ). As mai avea o solutie sa puna ea din plomba sa faca dintele. Cum sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
mariana
| mariana a răspuns:

Fiindca este un dinte chiar din fata, opinia mea este sa-l faci din portelan, ca sa nu se cunoasca diferenta dintre dintii tai si dintele pus.
Chiar daca ti-ar face stomatologul dintele, folosind materialul de plombat carii, efectul nu va fi cel dorit si este pacat de banii aruncati.
Cred ca, stomatologul se va folosi de radacina dintelui tau, in el va fixa dintele nou si asta seamana, oarecum cu un implant si de aceea este mai scump.
Nu este urgenta rezolvarea problemei, poti sa strangi banii necesari si apoi sa faci lucrarea.
Un gand bun si multa sanatate.