| Eliene a întrebat:

FUNDAAA!
Dati-mi tratamente sau masti NATURALE de facut in casa FARA ulei de masline pentru par degradat!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Nu stiu nici o solutie de facut acasa, dar te sfatuiesc sa nu folosesti miere de albine, e greu de scos din par si de ce sa o irosesti asa? laughing eu m-am mai spalat cu ceai facut din frunze de nuc/musetel, in loc de apa normala foloseam ceaiul ala. dar e mai greu pana il faci pana se raceste..si mai ales trebuie sa te speli de cateva ori pe saptamana sa se vada rezultate.

| Ezyo a răspuns:

Ingrediente:
30 ml sos de soia
1 cana cu apa calda
Dupa ce speli parul cu sampon, torni amestecul asta. Lasi 10 minute, apoi clatesti.
Sau:
2 cesti de iaurt
4 linguri de miere.
Amesteci ingredientele si aplici pe parul umed, lasi 30 de minute si apoi speli parul cu sampon. Aceasta masca ajuta si la intinderea parului.

| alexaalexandraalexutza a răspuns:

Balsam cu miere si rozmarin pentru toate tipurile de par - Frigul si umiditatea pot sa afecteze foarte rau parul. Acest balsam hranitor il va ajuta insa sa-si revina. Amesteca mierea pentru stralucire, uleiul de masline pentru hidratare si uleiul esential de rozmarin pentru a stimula cresterea parului. Pune toate ingredientele intr-un bol micut si lasa-le 10 minute. Aplica o mica cantitate pe parul usor umed. Maseaza scalpul si intinde amestecul pe tot parul, pana la ultima suvita. Acopera-ti parul cu un prosop cald si asteapta 30 de minute. Apoi, samponeaza-l usor si clateste cu apa rece.
Masca cu banane si miere pentru par uscat - Se amesteca ingredientele cu mixerul si se aplica pe parul spalat si sters in prealabil. Se lasa sa actioneze timp de o ora, dupa care se clateste cu apa din abundenta. Aceasta masca se aplica o data pe saptamana. Ingrediente: 1 banana coapta, 2 linguri de iaurt, 2 lingurite ulei din germeni de grau, 1/4 lingurita de lecitina, 1/8 lingurita de miere de albine, 2 lingurite de lapte si 2-4 picaturi ulei esential de ylang ylang.
Masca de par antimatreata - Daca ai probleme cu matreata, exista o masca naturala care te va scapa de acest cosmar cat de repede. Pentru a o obtine, amesteca patru picaturi de ulei de eucalipt cu 50 ml ulei de jojoba. Adauga apoi patru picaturi de ulei de lavanda si patru de ulei de rozmarin. Amestecul se incalzeste usor si se aplica pe parul umed, spalat in prealabil. Dupa ce ai aplicat masca, acopera-ti capul cu un prosop si lasa sa actioneze timp de o ora.
Masca de par pentru par gras - Daca parul tau se ingrasa foarte repede, atunci poti apela cu incredere la o masca din galbenus de ou, miere si lamaie. Este o masca hranitoare, dar si astringenta. Se aplica pe parul uscat si curat si se lasa 20 minute. O puteti folosi saptamanal, pana cand scapati de aceasta problema.

sper ca te am ajutat

| Eliene explică (pentru alexaalexandraalexutza):

Ok...copy - paste. E clar ca nu ai citit ceea ce ai ''scris'' pentru ca am spus FARA ulei de masline! Dar, multumesc pentru incercare...