| painecuzahar a întrebat:

Gelatina din comert are vreo vitamina sau valoare nutritiva? Asta de se face din praf ai se pune pe prajituri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai se pune pe prajituri serios?laughing

| doctorandus a răspuns:

Scrie pe pachet.

| dullcat a răspuns:

Gelatina aia e derivata din oase, piele si altele de la animale. Daca nu ar fi procesata la maxim poate ar avea si niste vitamine, asa cum au, de exemplu, ciorbele in care pui oasele de la carne? Dar eu ma indoiesc ca praful ala la plic are ceva sanatos. laughing

| dullcat a răspuns:

''Gelatin provides no significant vitamins or minerals. Even if it is consumed in larger quantities than is typical in recipes, the powder does not contribute any significant micronutrients.'' - https://www.verywellfit.com/......ts-5097490

| Hyperion7 a răspuns:

Nu.

| Darius50boss a răspuns:

Vezi pe pachet

| liliana_ciorbea a răspuns:

Salut!

Plicul nu are nici o valoare nutritiva, insa daca o amesteci cu altele, bineinteles ca da.