| Daianadaiana45666 a întrebat:

Gemenii mei nu se satura când îi pun la sân, v-am mai zis ca eu nu am calciu şi de asta nu prea produc lapte.Ce suplimente pot lua pentru calciu? Eu nu prea vreau sa le dau lapte praf, ei de cand s-au nascut doar de la sân au mâncat. Au 4 luni şi e mai bun laptele matern pentru ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Au 4 luni, sunt cam măricei, nu au cum sa se mai sature oricât calciu ai lua, cel mai bine treci pe formulă de lapte praf, nu e nicio tragedie.
E foarte bine ca ai reușit sa alăptezi până acum gemeni, nimeni nu prea se complică si trec pe formulă încă de la naștere în cazul gemenilor, fiind complicat să îi pui pe amândoi la sân în același timp și mult mai obositor, după 4 luni mai bine fa si tu același lucru, nu îți mai complica viața, ei nu mai au cum să se sature acum doar de la sân, mai încearcă dacă tot vrei sa insiști cu alăptatul, să alternezi cu lapte praf, odată îi dai la unul din ei, apoi la celălalt, și astfel fiecare primește pe zi jumate sân jumate lapte praf, mai fa chestia asta 2 luni maxim apoi înțarcă-i, alăptatul e recomandat doar până la 6 luni oricum.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Întreabă pediatrul, nu pe forumuri!

| ioana748 a răspuns:

Este ok sa i treci pe lapte praf.
Si orice nedumerire ai intreaba doctorul.
Ar fi bine daca ai avea numarul de telefon al pediatrului.
Sanatate,