| Username1 a întrebat:

Genoflexiunile ajuta la crestetrea in inaltime? dar statul atarnat de o bara? ce alte exercitii mai sunt bune pentru cresterea in inaltime?thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pentru creșterea în înălțime trebuie să practici: înot, volei, baschet, handbal. Poți combina două dintre ele.
Genoflexiunile nu au treabă cu creșterea în înălțime, ci scopul lor este de tonifiere.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Inaltimea este determinata de factori genetici si de mediu, asa ca nu exista nici un tip de exercitiu care sa te faca sa cresti in inaltime. Toate studiile care s-au facut pe existenta unei legaturi intre sporturi de performanta si inaltimea oamenilor nu a aratat o crestere semnificativa in inaltime a sportivilor.
Exista sporturi pentru care s-a demonstrat ca pot afecta cartilajele de crestere si sa faca sportivii sa aiba o inaltime mica, dar aceste efecte se vad doar la sportivii de performanta care practica aceste sporturi de la o varsta vrageda.
In concluzie: daca ai peste 16 ani, rugaciunile sunt mai utile decat sportul. Daca ai 7-9 ani poti sa te apuci de sporturi gen: volie, baschet, inot, si sa speri ca pe tine o sa te ajute. Altfel...

| micurutza2005 a răspuns:

Se scrie genuflexiuni si nu au influenta asupra inaltimii alte exercitii ar fi sportul de genul volei, handbal, baschet, inot, dar depinde ce varsta ai ca nu ai specificat asta pentru ca daca esti trecut de perioada cresterii din adolescenta nu mai ai tare multe sanse sa cresti cu ceva ci doar sa ai o sanatate mai buna si sa te mentii prin sport si ca sa cresti trebuie acel sport sa fie de performanta nu asa din cand in cand ai chef de volei sau altceva.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Incearca volei, baschet, sau inot. Acesta din urma, te si dezvolta armonios...

| BabyPink a răspuns:

Cum a zis si Legiuitoarea pentru cresterea in inaltime trebuie sa practici un sport.
Si din cate stiu eu genoflexiunile sunt pentru muschi.

| danutzsan a răspuns:

Inotul este cel mai complex sport, dezvolta organismul, te inalta, te face frumos.