| rumpelstiltskin a întrebat:

Gluconatul de calciu se poate bea? Si cand e indicat sa-l iau, dimineata sau seara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Da,se poate sa il iei si injectabil si sa il inghiti.Mie medicul de familie mi-a spus ca daca se inghite continutul fiolei doar jumatate se va asimila(asa ca va trebui sa iei 2 odata ca sa aiba efectul uneia), pe cand injectabil intra in organism toata cantitatea.
Din cate mi-au recomandat mie medicii si din cate am vazut pe pielea mea, calciul nu se ia niciodata seara decat in cazuri de urgenta pentru ca iti va da stari de agitatie sau iti va afecta somnul.

3 răspunsuri:
| Mirruna a răspuns:

Da, se bea. Eu l-am luat seara. big grin.

| misu a răspuns:

Asulta la mine.intravenos are cel mai bun efect.pui branula si faci osaptamana 1 pe zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti tratezi tetania hipocalcemica, injectabil si intravenos. Efectul este rapid, deoarece solutia intra direct in circulatia sistemica. Sanatate!