| Arseia a întrebat:

Grupa sanguina.
Cum este mai bine sa ai grupa sanguina cu RH negativ sau RH pozitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema poate aparea daca tatal (si copilul) este RH+, iar mama RH-.
Restul combinatiilor nu sunt periculoase.

| gemeni6226 a răspuns:

In cazul sarcinii daca Rh ul copilului difera de rh ul mamei poate fi respins de corpul mamei corpul identificindu-l ca pe ceva strain dar in zilele noastre exista rezolvare deorece cu o injectie primita se rezolva problema.Eu am avut noroc pentru ca rh ul meu s-a potrivit cu rh ul sotului ambii fiind negativi nu am avut probleme cu sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai bine să ai grupa cu RH pozitiv pentru că e mult mai frecvent, iar dacă ai nevoie de transfuzie ai șanse mai mari să se găsească sânge. În rest nu sunt diferențe notabile.

| Raducons a răspuns:

La barbati nu conteaza, dar la femei este bine sa fie pozitiv, asta ca sa nu aiba probleme cu sarcina sau sarcinile depinde de fiecare.