| tyler16007 a întrebat:

Guys, am o intrebare.
Cand suntem pe tratament de antibiotice, suntem protejat cat de cat de alte bacterii din mediul extern? (bacterii care nu sunt rezistente la antibitiocul pe care il iau).
Nu bacteriile d-alea rezistente la antibiotice.
Cum e de fapt?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Da.

| RoCkKiD a răspuns:

Esti mereu protejat de bacterii, virusi si alte microorganisme de sistemul tau imunitar. Antibioticele sunt prescrise doar atunci cand sistemul tau imunitar are nevoie de o mana de ajutor.

| Furnicuta000 a răspuns:

De obicei antibioticul este dat sa trateze o problema de sanatate, o infectie. El nu trebuie luat profilactic in sensul iau acum sa fiu protejat in caz de orice pentru ca abuzul determina rezistenta la antibiotice. Dar ideea e ca da, daca iei anumite bacterii nasoale si esti sub tratament cu antibiotic, o sa te ajute

| tyler16007 explică (pentru Furnicuta000):

Nuu, ma refeream strict in timpul tratamentului.
Nu s nebun sa-l iau ca pe ceai?

| tyler16007 explică (pentru tyler16007):

Fara semnele intrebari, eu pusesem un emoji de ras, dar na TPU laughing)

| Furnicuta000 a răspuns (pentru tyler16007):

Poate tu nu, dar daca as avea 50 bani de fiecare data cand aud pe cineva ca i-a dat antibiotic (luat fara reteta, nu stiu cum) copilului doar pentru ca a facut putina febra, as putea sa-mi cumpar un iphone

| MrAM a răspuns:

Antibioticul,, distruge’’ bacteriile care patrund in corp in momentul tratamentului, alea din exterior sunt tefere si nevatamate laughing
Sunt si bacterii rezistente la antibiotic sau care dezvolta rezistenta pe parcurs, de asta nu trebuie sa abuzam de antibiotice. Plus ca distrug si,, bacteriile bune’’ din flora intestinala, uneori facand mai mult rau.