| Maria2894 a întrebat:

Hay! Dati-mi si mie o dieta simpla si efectiva! Mersi frumos)V-am pupat*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mymy a răspuns:

Luni
Micul dejun: Un pahar de suc de portocale si 4 biscuiti din faina integrala.
Pranz: 50 g pate de soia, 100 g sunca de Praga, doua rosii, 4 felii de paine graham, doua felii de ananas.
Cina: Doua felii de jambon (100 g), salata de rosii cu o lingura de ulei, un mar.

Marti
Micul dejun: 200 ml de iaurt, un bol de cereale fara zahar peste care se pune o lingura de miere.
Pranz: 100 g cascaval (preferabil din lapte de vaca), doua felii de paine graham, doi morcovi, doua banane.
Cina: 200 g peste fript, 100 g branza, 100 g salata de vinete.

Miercuri
Micul dejun: 50 g de nuci, o lingura de miere, doua felii de paine graham.
Pranz: Salata de laptuci cu o lingura de ulei de masline si doua rosii, trei felii de paine graham, 100 g piept de pui.
Cina: 3 cartofi fierti cu 100 g branza rasa deasupra si o lingura de ulei de masline; doua mere.

Joi
Micul dejun: Un pahar cu suc de portocale, 4 biscuiti din faina integrala.
Pranz: Salata de laptuci si spanac cu o lingura de ulei si lamaie, doua felii de paine graham, 100 g de jambon.
Cina: 200 g de friptura din carne de vitel, doi cartofi fierti, o banana.

Vineri
Micul dejun: 50 g de nuci, doua felii de paine graham, un pahar cu suc de portocale.
Pranz: 100 g de jambon, 50 g de branza, doua felii de paine si un mar.
Cina: O farfurie de paste cu sos de rosii si 50 g de branza.

Sambata
Micul dejun: Un bol de cereale fara zahar, un pahar cu suc de portocale.
Pranz: sandvis cu ton si porumb, doua mere.
Cina: Cereale cu 100 ml de lapte

Duminica
Micul dejun: 50 g de nuci, doua felii de paine graham, un mar.
Pranz: 100 g branza, 100 g porumb fiert, 3 felii de paine graham.
Cina: Spaghete cu sos de rosii si ton fiert in apa, 200 g salata de fructe.

Top legume sanatoase

1. Rosii - Contin antioxidanti, reduc riscul cardiovascular2. Morcovi - Au betacaroten, care ajuta pielea sa lupte impotriva efectelor nocive ale razelor solare3. Castravete - Curata organismul, nu ingrasa si scade tensiunea arteriala

Top fructe sanatoase

1. Ananas - Nu ingrasa, ajuta la digestie si tranzit intestinal2. Pepene rosu - Contine multa apa si detoxifica organismul 3. Kiwi - Contine substante nutritive si reduce riscul bolilor de inima4. Mere - Sunt excelente pentru intestin si ficat si curata tenul5. Avocado - Bun energizant si scade colesterolul si riscul cardiovascular

Top 10 alimente care ingrasa

1. Sucuri carbogazoase 2. Inghetata 3. Bere4. Mici5. Salate cu maioneza6. Branza grasa7. Snitel de pui8. Costita de porc sau vita9. Branza topita/cascaval10. Iaurturi cu fructe
De ce ne balonam?
Disconfort : Balonarea apare cand se consuma o cantitate prea mare de alimente si se vorbeste in timpul mesei. Favorizeaza balonarea: fasolea, cartofii, branza fermentata, lactatele (daca exista intoleranta la lactoza), alimentele grase, prajelile, bauturile carbogazoase, varza, ceapa, ridichile, conopida si usturoiul. Strugurii si prunele pot contribui la balonare in combinatie cu alte alimente.

sper sa te ajutewinking

5 răspunsuri:
| Ela_PuRpLe a răspuns:

1. * Ora 8:00 – 1 cafea
* Ora 10:00 – 2 oua fierte
* Ora 12:00 – 1 pahar suc de rosii
* Ora 14:00 – 100 g sunca sau 1 felie paine prajita
* Ora 16:00 – 1 mar
* Ora 18:00 – 100 g branza slaba

Se slabeste 1 kg/zi.

sau

dieta cu banane:
http://www.elegantza.net/2010/05/dieta-cu-banane.html.
Caută şi pe google.Sunt multe diete.:)

| 100%Diana a răspuns:

Nu stiu o dieta, dar tine cont de urmatoarele sfaturi si nu o sa te ingrasi:~nu manca niciodata slanina, grasime, toba~cand consumi carnea fa-o in cantitati moderate, nu exclude panea niciodata, organismul are nevoie de ea, consuma la o masa maximum 3 felii nici prea subtiri, nici prea groase,~dulciurile in cantitati foarte mici~compoturile sau ceaiurile nu le exclude, ai nevoie de ele pentru digestie~fara alimente cum ar fi chips-uri de la magazin, bauturi sau alte alimente de la fast-food(eu nu mananc niciodata de la fast-food)~incearca sa mananci fructe, fiecare sezon, ma rog, aproape fiecare, are o varietate de legume si fructe ce trebuie consumate~ia-ti adio de la cola sau alte sucuri carbo gazoase, doar cele din fructe, facute in casa si apa plata sau daca esti la sat, de la fantana(e cea mai buna, e rece si pura)~fa zilnic un pic de sport si vei avea silueta de alta data.

| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Buna! in general, dietele nu sunt chiar atat de bune deoarece pot duce la efectul eu-eu(te ingrasi daca nu te mai tii de dieta). ar trebui sa nu mai mananci paine decat la sandwichuri, salatele sa le faci cu ulei de masline, sau daca nu ai pune doar sare, renunta incet incet la dulciuri(crede-ma am incercat si eu si da roade), si bea un pahar de apa la fiecare ora, este ca un regim nou alimentar, care da roade si mai incolo.bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta, sex, inaltime, greutate?

| Maria2894 explică:

Am 14 ani 170cm si 58 kg