| Alexandra115 a întrebat:

Hei! Acum Acum 4 zile am terminat tratamentul cu antibiotic pentru o viroza. În momentul în care am luat ultima pastila eram foarte bine, nu mai aveam nimic, însă a doua zi a început sa ma doară în gat. De atunci, inclusiv azi, ma doare constant și destul de rău. Mi s-a recomandat sa fac și un exudat. Dar ce nu înțeleg eu este de ce a apărut după tratamentul cu antibiotic, mai ales ca nu mai aveam nimic când am terminat? Un răspuns chiar m-ar ajuta. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru că la viroză sunt indicate antiviralele nu antibioticele.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Cred că ai luat tratamentul „după ureche".

| Alexandra115 explică (pentru darrio2007):

Nu, am fost la urgente din cauza tusei. Mi-a făcut analize și radiografie la plamani și mi-a ieșit ca sunt puțin răcită la plamani. De aceea mi-a dat doctorul antibiotic.

| doctorandus a răspuns:

Mergi din nou la medic. Altceva nu-ti pot spune.

| relian a răspuns:

Cind racesti la plamini nu este ca ai viroze, ai bacterioze laughing de aia tiau prescris antibiotice.In git la fel ai infectie cu bacterie, te doare poate pentru ca na trecut, rana de la git.
Uneori daca acel antibiotic nu omoara acea bacterie, trebuie sa faci un test de laborator, sa se vada exact cu ce bacterie au dea face.

Ca sa ai asa idee ce se intampla, iti spun asa mai pe larg.

Cind racesti, in git sau la plamini, ce se intampla mai exact? Raceala cauzeaza acolo ceva fisuri, ca o fi datorate unor virusuri, sau datorita unor factori fizici, acolo garantat nu ai virusuri, acolo pe acele fisuri, rupturi de tesut, se aseaza bacterii.

Ai priceput acum cum sta treaba? Deci galbenul ala din git, durerea aia, este de la acele fisuri ce apar pe tesuturile din git, unde apoi se aseaza si se inmultesc bacterii.

De regula la git, la plamini, mai comun ataca o anume specie de bacterie, asa ca doctorii, sa nu te mai puna la cheltuieli, iti prescrie antibiotic pentru acea bacterie ce stiu ei ca ataca de regula, ok?

Dar pot fi situatii cand de vina sa fie o alta bacterie, care ataca f rar, caz in care acel antibiotic sa nu aibe efect.

Daca tu o sa te simti tot rau, daca nu o sa treaca cu ce ai luat, in cazul asta doctorul ar trebui sa iti recomande sa faci un test de laborator, sa se vada exact ce bacterie este.

Ca este bacteria, aia se stie sigur, dar si aceste bacterii is de foarte multe tipuri, nu orice antibiotic omoara orice bacterie.

Viroza nu-i viroza, este de fapt raceala. Iti dau un exemplu. Cind se intampla? Cind faci un dus, o baie, iesi afara, sau te ia un curent de aer corect?
De ce? Ce se intampla mai exact? Gitul, mucoasa nazala este f subtire si sensibila, plaminii la fel, aceste diferente de temperatura, de multe ori pot face acele fisuri in tesut cum am aratat mai sus.

Gindeste la o stical de sticla, sau pahar de sticla, il speli cu apa fiarta, apoi pui apa rece, sau paharul este rce si tu pui apa fiarta, poate crapa asa este? Sau sparge ori doar fisura, depinde de grosimea lui.

La Fel se intampla si cu mucoasa nazala si a gitului, acele diferente de temperatura pot cauza fisuri in aceste mucoase.Esti incalzit pentru ca afara este f cald, bei un suc, o apa f rece, asta poate cauza fisuri cum am spus.
O numim raceala laughing pentru ca aparu de la ceva rece, ce ai baut, ori iarna ca iesi afara in aer rece.

Pe noi in noi stau milioane de bacterii, dar care nu pot intra in noi, nu au pe unde. Adica sa intre in fluxul sangvin, stau si ele pe piele, in gura, in git, dar stau, nu pot produce pagube in celule ca nu pot intra.

Cind celulele, tesutul este ranit, inghti un os care zgirie mucoasa gitului, ai toate sansele daca e ceva bacterie pe acolo sa poata intra si sa produca acea infectie.

Sau curenti de aer mai reci, diferente de temp intre aerul care intra si mucoasa gitului, poate la fel sa fisureze aceolo si iar bacteriile se aseaza acolo, intra si ai acea infectie.

Durerea in cazul in care nu se vede inca acel galben, este pentru ca mucoasa gitului este ranita, de aia te doare.
Daca nu ai infectie, cauta sa nu maninci mincare solida sau prea solida care sa tina rana aia deschisa, sa razuie acolo acea rana. Este ca o rana ce o faci la un deget, doare cand atingi corect? Asa si la git sa ranit mucoasa, tu inghiti mai mereu, chair si cand nu maninci, saliva aia apasa pe rana aia si tu simti acea durere.

In mod normal ar trebuie sa treaca in cateva zile.Mai asteapta si tu si daca nu trece, mergi din nou la doctor.

| gabicoo a răspuns:

Vezi să nu fie vorba despre o micoză din cauza consumului de antibiotic. Cumpără de la farmacie Flucovim și ia câte o pastilă timp de două zile.

| Eireann a răspuns:

Amtibiotic pentru o viroza? Antibiotice se dau NUMAI pentru infectii bacteriene deci probabil ca altceva ai avut, nu viroza.
E posibil ca in timpul tratamentului cu antibiotic majoritatea bacteriilor au murit dar altele au supravietuit si cand tratamentul s-a termintat s-au inmultit acum fiind resistante la antibiotic.

| Alexandra115 explică (pentru Eireann):

Am fost la urgente din cauza tusei și acolo mi-a găsit ca sunt puțin răcită la plamani. De aia mi-a dat antibiotic

| Lucian4 a răspuns:

A aparut la sf tratamentului pentru ca organismul nu a mai suportat antibioticul. Antibioticele sunt mia puternice decat pastilele normale. Antibioticul se ia dupa ce ai mancat ca altefl strici flora din intestin! citeste prospectul. Dupa ce ai aflat de la urgente ce antibiotic sa isi, pot sa te duci si la medicul de familie

| StudentLaMedicina a răspuns:

E posibil să fie două lucruri diferite pneumonia de durerea în gât. Antibioticul ți-a tratat pneumonia şi atât. Ce a ieşit la exudat?

| Alexandra115 explică (pentru StudentLaMedicina):

M-am gândit și eu la asta, doctorul mi-a zis ca ceea ce mi-a provocat durerea din gat s-a transmis la plamani. Exudatul încă nu pot sa-l fac fiindca am luat antibiotic ultima oara sambata și mi s-a zis ca poate afecta rezultatul

| Alexandra115 explică (pentru StudentLaMedicina):

La mine raceala a început cu durere in gat și după a început tusea

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Alexandra115):

Da, foarte bine că nu l-ai făcut. Am citit ca şi cum l-ai făcut deja.

Ai amigdalele încă?
Măsoară-ți temperatura.
Tuşeşti?

| Alexandra115 explică (pentru StudentLaMedicina):

Le am. Temperatura nu am și nici nu tușesc. După ce am terminat cu antibioticul m-a luat decât durerea în gat, doar ca nu prea ma mai lasă deloc și nu știu din ce cauza

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Alexandra115):

Dacă a început cu durerea în gât, atunci e pur şi simplu pentru că nu eşti gata tratată. Câte zile de antibiotic ai luat?

| Alexandra115 explică (pentru StudentLaMedicina):

Am luat 7 zile, iar la final chiar eram bine

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Alexandra115):

Urmăreşte să nu faci febră. Dacă faci febră trebuie să mergi să îți dea încă o cură de antibiotic. Sau cel puțin să evalueze situația.

| Alexandra115 explică (pentru StudentLaMedicina):

Da, o sa urmăresc. Dar în mod normal durerea de gat ar trebuie sa ma lase în câteva zile, nu?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Alexandra115):

Da. Dacă nu dispare în câteva zile probabil ai nevoie de mai mult antibiotic. Sau de alt fel.

| Modzilian a răspuns:

Pentru ca ai luat antibiotic (cine ti-o fi dat?) pentru ceva unde nu isi face efectul. Aveai cand ai terminat tratamentul, numai ca a fost mascat de antibiotic.

| Alexandra115 explică (pentru Modzilian):

Pai am fost puțin răcită la plamani și de aia mi-a dat antibiotic.

| Modzilian a răspuns (pentru Alexandra115):

Asa da. Dar nu te durea si gatul atunci? Nu le-ai spus?

| Alexandra115 explică (pentru Modzilian):

Ba da, mai ales de la tuse. Dar au trecut toate când am terminat de luat antibioticul. Durerea în gat a apărut după, nu mai am nimic altceva

| Modzilian a răspuns (pentru Alexandra115):

Atunci fa exudatul si mergi pentru tratament.