| anonim_4396 a întrebat:

Hei!
Am mai scris și ieri cam aceeași problema. m-am trezit ieri din senin cu privirea la un ochi încețoșată și senzație de dunga colorata pe mijlocul ochiului. In 20-30 de min mi-a trecut dar am rămas cu durere îngrozitoare de cap. Am luat antinevralgic, m-am gândit ca m-a prins curentul dar nu a avut niciun efect..Am și stări de voma din când in când, ma simt amețită, și ard doar in zona frunții ..Am citit pe net și îmi este frica de atacul cerebral. nu știu de la ce ar putea fi, și nu pot ajunge momentan la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cred ca mai degrabă sunt simptomele unei răceli decât ale unei tensiuni ridicate.
Fructele, legumele, apa din belșug, miscare si odihna devreme si suficientă scapa pe cei mai mulți oameni de medic.
Pana la ora asta trebuia să fi baut 1 litru de apă. Că nu ai facut cele de mai sus trebuie sa te temi, si nu de faptul ca te îmbolnăvești.
Să faci toate astea si când ai timp si o vizită la medic.

| Alecsandra27 a răspuns (pentru anonimg):

Parca am și frisoane. si ma gândesc ca in cazul unui accident cerebral acum nu mai eram conștientă. Au trecut 24 de ore de la primele simptome. asta ma sperie cel mai tare

| anonimg a răspuns (pentru Alecsandra27):

Dacă simti ca ai temperatură, atunci trebuie sa fie o răceală. Aceasta prinde si ochii, si capul.
Sa nu consumi nimic din ce are zahăr, deoarece zaharul slabeste sistemul imunitar si asta nu face sa ne imbolnavim usor.
Raceala iese de regulă prin transpirație in timpul somnului. Dar pentru asta recomand un ceai mai cald, baie fierbinte la picioare cu sare si sa te culci învelită bine de tot ca sa transpiri.
Te va ajuta si o pastila pentru raceala care o găsești la farmacie -farmacistul ti-o va inmana pe cea mai potrivita dupa ce îi vei spune simptomele.