| Anonimgirl156 a întrebat:

Hei, am nevoie de un răspuns cât mai detaliat și rapid. Am 13 ani și port ochelari de vedere cam de 6-7 ani. Nu am avut niciodată probleme adică na m-am obișnuit cu ei. Doar ca acum începe sa fie cât mai greu și ma enervează chestiile cât mai mici. De ex am fost la therme și nu am avut voie sa ma dau pe tobogane cu ei. Efectiv am văzut numai în ceata. Sau la sport... Anyway, nu prea vreau ca lumea sa ma vadă fără ochelari, am impresia ca o sa rada. Deși am început sa îmi mai fac poze și sa ma prostesc și fără ochelari și cred ca îmi sta destul de bine. Sora mea, care are 28 de ani poarta lentile. Întrebarea mea e:de la ce vârstă am voie sau este recomandat sa port lentile și vreau sa știu dacă doare. Îmi e groaza sa ma gândesc ca trebuie sa îmi lipesc ceva de ochi. Mulțumesc anticipat. (dau fundă) ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Buna, am miopie cu astigmatism si port lentile de peste 10 ani. Nu doare deloc, poate putina jena la inceput [ cand porti lentila prima oara ]. Lentilele de contact pot fi purtate si din adolescenta [ sunt mari sportivi de performanta adolescenti care poarta ], dar trebuie sa mergi la oftalmolog pentru ati calcula dioptriile si axul pentru reteta de lentile [ difera de ochelari ], si acolo cu siguranta are si lentile pe care le vei putea incerca. Evident, grija mare la igiena, stii deja de la sora ta banuiesc. In rest poti purta lentilele la ocazii sau doar ziua si acasa ochelari.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un control oftalmologic.

| Anonimgirl156 explică (pentru darrio2007):

Nu am nevoie de control, port ochelari de mult timp și îmi schimb lentilele la 6 luni. Am nevoie de o părere despre lentilele de contact