| LaMLaMlaMa a întrebat:

Hei am noua ani...Si am o problema.Am un canin de lapte care nu se hatana sta drept ca soldatul iar celalalt, care va iesi dupa ce voi scoate caninul de lapte deja si iese... Iar medicul stomatolog mi-a zis ca e nevoie de anestezie si imi provoc frica.imi este teama.Ma ia fiorul cand ma gandesc.
Deci cum sa fac ca acest canin drept ca soldatul sa se hatane? am incercat si morcov crud dar si mar tare. Dar se hatana foarte foarte putin...sunt disperata acum scriu fara sa ma uit la tastatura.Va dati seama, ca de frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Faceti prea mult caz de un dinte de lapte. Nu are radacina, el este prins doar in gingii si de regula iese singur fara nici o interventie de specialitate, putand fi tras cu mana din gura, ori cu metoda sforii, ce ti s-a explicat intr-unul din raspunuri.
Daca nu faci nimic si astepti, exista riscul ca noul dinte sa iasa si, cum nu au loc amandoi in acelasi spatiu, dintele nou va iesi stramb si va arata inestetic, de aceea este bine sa fie scos cat mai curand.
Nu-ti fie teama, n-o sa te doara decat putin si desigur daca ceri, poti sa primesti si anestezie, stomotalogul la care mergi va alege genul de anestezic ce ti se potriveste, la varsta pe are o ai si mai ales la facilitatea cazului.
Cei care am trecut de mult timp prin acest gen de "incercari", ne-am obisnuit cu "dureri" mult mai mari asa ca, sus capul, mergi la dentist si scoateti "soldaul" incapatanat, care s-a "indragostit de tine" si nu vrea sa te paraseasca.
O sa vezi ca, ti-a fost frica degeaba.
Curaj, multa sanatate si sa te bucuri ca ai suficient calciu si nu ti s-au stricat dintii in perioada copilariei.
Fa ce este necesar, pentru a avea si in viitor, o dantura frumoasa si sanatoasa.

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Uff, iti faci mare grija din nimica. Pentru dintii de lapte nu trebuie sa-ti faca anestezie decat cu spray. mie nu mi-a iesit un colt de la un premolar si mi l-a scos stomatologul dupa ce a dat cu spray-ul ala, nu am simtit nimic, nici sange nu mi-a curs.

| Melody a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica de anestezie. Il rogi pe domnul doctor sa-ti dea cu putin spray anestezic inainte, si de abia vei simti injectia. Te va durea mai tare daca incerci sa ti-l scoti singura. Si ar fi bine sa nu mai amani, daca zici ca deja celalalt dinte da semne sa iasa.

| Melody a răspuns:

John, sunt de acord ca mersul la dentist e cea mai buna varianta, dar de ce fara anestezie? Sa inteleg ca ai avut o experienta neplacuta cu ea. Eu in schimb am avut o experienta oribila in copilarie cu scosul pe viu. Astfel ca, acum cativa ani, cand am mers pentru o extractie, m-am dus ca la spanzuratoare. Am avut noroc totusi, si am dat peste o doctorita care m-a dat cu spray, mi-a facut injectia iar in timpul extractiei nu am simtit ABSOLUT NIMIC. Injectia aceea, intr-adevar e foarte dureroasa daca nu se aplica spray anestezic inainte. Spray-ul in schimb, inlatura 80% din durerea injectiei. Mai degraba suferi acei 20%, decat 100% in cazul extractiei pe viu, nu?

| john_1578 a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema cand eram la varsta ta (acum 14 ani). La mine caninul de lapte statea drept si nu se clatina deloc, iar celalalt se vedea printr-o crapatura a gingiei. Am fost la un stomatolog care a pus clestele pe el si mi la scos fara nici o anestezie. Mai putin a durut toata treaba atunci, decat anesteziile de mai tarziu care au fost destul de groaznice. A curs si un pic de sange, putin comparativ cu extractiile pe care le-am facut mai tarziu. Te sfatuiesc sa mergi neaparat la stomatolog deoarece am avut prieteni si rude care au patit la fel si nu l-au scos. Caninul a crescut pe langa cel de lapte si bine inteles ca nu la locul lui. Iar cand in cele din urma au fost nevoiti sa o faca a fost nevoie si de aparat dentar. Deci pentru a evita aceste complicatii du-te la stomatolog, daca gasesti la unul care vrea sa ti-o scoata si fara anestezie (care nu va face decat sa iti provoace mai multa durere si senzatie de disconfort).

| ooOOMrDibbsOOoo a răspuns:

Daca iti aduci aminte, sau nu stiu daca ai prins, erau mai de mult pe fox kids, niste desene "viata cu louie" acolo era un pusti care facea diferite chestii, ma rog, imi aduc aminte ca dintr-un episod, tot la fel cu ala, cu dintele, si l-a legat de o sfoara si de usa, si a trantit usa,, acum eu iti sugerez sa iti legi dintele cu o sfoara sau o ata buna si sa il legi de clantza usii de la baie, apoi sa trantesti usa si tu sa nu te misti, am facut si eu asta cand era mic, nu m-a durut de loc, dar a curs sange oleaca happy na, succes si fara fricawinking si app eu am 15 ani si nu mi-au cazut toti dintii de lapte happy

| betti a răspuns:

E mai bine solutia sugerata de Melody decit cea cu ata si usa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta da problema frate tara moare de foame si tu te plangi de un dinte laughinglaughinglaughinglaughinguite care e faza nu doare deloc zi sa iti dea cu spray nu injectie si ai scapat

| Niakit a răspuns:

Doamne ce probleme ai si tu, copile =]].

| valentin_5708 a răspuns:

Buna sunt lupu valentin incearca sa tragi de dinte tare si o sa iasa, va curge putin sange dar pana la urma se va opri sangerarea daca nu functioneaza fa-ti curaj si du-te la dentist