| NoSwear a întrebat:

Hei...am o carie la maseaua de sus si nu vreau sa ma duc la dentist. ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Oricum acolo vei ajunge, doar ca nu pentru plomba, ci pentru extractie. Nu ar fi pacat, in loc sa mergi din timp sa ti-o salveze, sa stai pana ti se distruge de tot?

10 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Absolut nimic. Daca nu te duci acum la medic ea se va face si mai mare si mai greu de curatat, asa mai bine mergi acum cat e mica, o curata, o plombeaza si gata ai scapat

| CybeRAthlete a răspuns:

Stai cu maseaua asa pana nu mai ramane nimic din ea, pana in momentul in care durerea te va impinge spre dentist. Durerile de dinti sunt mai groaznice decat orice pe lume. e o veche zicala precum "dureri de dinti nu doresc nici celor mai aprigi dusmani ai mei".
bafta

| Libelle a răspuns:

Mda
si patesti ca mine. te duci dup-aia 3 luni de doua ori pe saptamana la dentist sa iti refaca toti dintii.
tu crezi ca ai numai una? ai pe putin 4. dar sunt puncte mici acum.nu ti le vede decat dentistul, asta daca te duci bineinteles. daca nu te auzim peste cateva luni ca ai toti dintii ca naibii si ti-e frica de anesteie sau mai stiu eu ce.
sunt patita.iti zic ca cu cat te duci mai devreme cu atat mai bine.

| overdose90 a răspuns:

Pai tu la ce raspunsuri te astepti? Evident ca trebuie sa te duci la dentist, chiar nu ai de ales.

Poti sa iei pastile, dar nu te va lasa durerea de tot, sau chiar daca te va lasa, va fi mult mai rau. Se poate infecta sau se va umfla obrazul rau de tot.

Si, sa stii, nu e asa rau sa iti scoti o masea, iti va face anestezie si nu vei simti absolut nicio durere. Doar ca te atinge, dar nicio durere. Plus ca daca e foarte cariata, va fi foarte usor de scos.

Sa stii ca nu e de gluma cu dintii, du-te ca nu patesti nimic!

| RXN a răspuns:

Nimic.happy Du-te la dentist pana nu devine mai rau si nu o sa mai ai ce face cu maseaua aia. Daca ti-e frica de durere, roaga-l sa-ti faca o anestezie locala.Mai bine mergi cat mai repede, cu cat caria e mai mica, cu cat e mai putin de munca, implicit doare mai putin.happy
>big grin

Răspuns utilizator avertizat
| elenukbombonik a răspuns:

Ce sa faci:1)spalate mai des pe dinti. 2)du-te la dentist daca nu vrei da iti scoata maseaua(ceea ce doare pentru ca mie mi-a scos un canin)si gata. mie imi place la dentist.nu inteleg... du-te pana nu e prea tarziu

| shadowofdark a răspuns:

Du-te frate!

| Anonimous_4345 a răspuns:

Nu imi dau seama de ce nu vrei sa mergi la dentist. alta solutie nu prea este. chit ca nu nu doresti ar trebui sa mergi si de preferat sa nu intarzii prea mult.

| Theodor_3059 a răspuns:

Du-te la prima farmacie si cumpara un flacon de AULIN (fiole) pune continutul fiolei intr'o lingura si pune'o la masea!
Intr'un final tot la stomatolog vei ajunge, asta doar iti mai alina durerea.
Numai bine!