| laneandreea a întrebat:

Hei...am o "mica" probleme sunt o persoana destul de timida si de un timp am inceput sa ma agit foarte tare, mereu daca se inampla ceva, ma speri si pun la inima, stau stresata si ma doare super tare inima si parca nu mai am aer. Nu sunt genu care spune la toata lumea ce are pe suflet si nu stiu ce sa ma fac am inceput sa nu mai pot sa ma concentrez, ma panichez si imi vine sa plâng. Ce pastile as putea sa folosesc pentru calmare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Incearca ceva miscare, un sport, alergare simpla, cauta un hoby. Asta modifica in bine chimia organismului. Du-te la o sala de dans, tenis, ca esti fata si asta trebuie sa-ti placa, gasesti si prieteni acolo.

| CuriousStuff a răspuns:

Nici-o pastila fara recomandarea medicului, fie ea si naturala, nu lua. Vrei sa-ti rezolvi problemele, mergi la un psiholog, ce te doare pe tine mai mult ca sigur nu e inima, dar in conditiile astea de stress si agitatie o sa ajungi sa ai si probleme cu inima daca nu le rezolvi. Nu ne-ai spus cati ani ai. Du-te la psihologul scolii si descarca-te, lasa-l sa te ajute si sa te sfatuiasca, lasa pastilele ca ultima optiune.
Multa sanatate.

| laneandreea explică (pentru CuriousStuff):

Am 18 ani si nu m-aş putea duce la psihologul scolii daca s-ar afla sunt sigura ca m-ar evita toata lumea..Eu deja nu ma integrez bine in societate.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru laneandreea):

Pentru psiholog iti da si medicul de familie o trimitere, nu la scoala. Fa o introspectie in viata ta ca sigur este cava care a lasat/lasa urme. Astea trebuiesc rezolvate. Daca incepi la 18 cu pastile si valeriana la 30 vei fi leguma. Suparari am avut/avem toti, trebuie recunoscute, acceptate si depasite. Stiu ca anii maturizarii pot fi dificili dar ce nu te omoara trebuie sa te intareasca.

| OoBunnyoO a răspuns:

Mie imi pare ca ai probleme cu anxietatea. Poti incerca ceva pe blaza de plante, asa cum ti s-a sugerat putin mai sus si vezi daca merge.

Insa, daca nu functioneaza du-te la un psiholog. Acolo vei invata diferite tehnici prin care poti tine anxietatea sub control, iar in cel mai rau caz daca nu functioneaza, poti merge la un psihiatru care iti poate da niste pastile mai puternice pentru anxietate.

| Andrei123654789 a răspuns:

Probabil treci prin atacuri de panica, iar durerea pe care o simti este doar rezultatul unei hiperventilatii.Muschii intercostali intra in spasm,provoaca durere si nu iti mai permit sa inspiri cum trebuie,dar nu cred ca este inima.
Pastilele nu sunt o solutie prea buna pentru asa ceva,deoarece odata intrerupt tratamentul,vei reveni la vechea problema. Daca totusi sunt doar anumite situatii ce iti provoaca aceste atacuri,poti lua o doza redusa de propanolol, sau ceva naturist, cum este extraveralul.
Cine imi urmareste raspunsurile ar putea crede ca sunt disperat dupa ceaiuri, totusi, ai putea incerca sa bei de 3-4 ori pe zi, o cana de infuzie de valeriana si tei.Sau sa-ti cumperi o tinctura de valeriana de la farmacie, este mai tare si are un efect calmant, scade ritmul cardiac, tensiunea arteriala si te face mai nepasatoare.Incepi cu o doza mare si o micsorezi cu timpul, pana simti ca nu mai ai nevoie.Si eu am probleme de genu', insa doar cand trebuie sa tin un discurs, sau ceva asemanator, asa ca vorbesc din propria-mi experienta.
Sper ca te-am putut ajuta happy

| laneandreea explică (pentru Andrei123654789):

Am aflat si eu solutia cu ceaiul de tei de ceva vreme dar sincer nu prea m-a ajutat.

| marinapopa a răspuns:

Am si eu problema asta, am luat Sedatif PC. Sunt pe baza de plante, te calmeaza, si iti iau gandul de la suparari si stres.