| ydcgderimonxiiducbrn a întrebat:

Hei! Am o problemă de sănătate (cred eu). Deci să încep să povestesc. Anul trecut pe 10 septembrie am fost la ziua unei prietene. Totul bine şi frumos până când deşteapta a sărit în spatele meu. Nu ştiu cum să explic exact, eu mă aplecasem după ceva iar ea era în faţa mea şi a sărit în spatele meu. În momentul ăla am crezut că mor. Mi s-a oprit respirația pentru câteva secunde iar atunci efectiv am auzit o pocnitură de la spatele meu. Am căzut pe spate şi mă durea enorm spatele în partea de sus. După ce m.am calmat am reuşit să mă ridic şi eram roşie pe partea de sus a spatelui pe o porțiune mică dar fix pe coloană. Nici nu mai puteam respira bine. De atuncatunci am mai avut mici dureri dar acum mă doare de îmi vine să plâng. I.am zis surori mele care e asistentă să arunce o privire şi mi-a zis că am coloana strâmbă fix unde m.am lovit. Urmează să merg la un spital dar trebuie să îmi iau trimitere deci mai urmează. De acea am scris asta aici pentru că vreau păreri. Credeți că poate fi ceva grav? Dacă e cineva care a pățit ceva similar sau un doctor pe aici. Sincer sunt foarte speriată pentru sănătatea mea. Dau funda. Mulțumesc că ați stat să cititi tot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relativsausigur a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un medic neurolog, din cate stiu ei se ocupa si de coloana, nu numai de creier, pentru ca are legatura si coloana cu sistemul nervos.
Ar trebui dupa caz sa faci una din urmatoarele investigatii:
- radiografie (se vede daca coloana e stramba, dar nu poate vedea chestii complexe, chestii care sunt minore dar care conteaza, ci vede doar ceva ce e foarte evident, ceva major)
- ct (computer tomograf, sau tomografie zis cel mai simplu, e o investigatie mai complexa ce include o multitudine de radiografii unde poate vedea in detaliu si lucrurile minore ce tin pur de sistemul osos si circulator daca iti baga si substanta de contrast, substanta de contrast este pe baza de iod si are potential alergic, deci ar fi bine sa te interesezi inainte de asta daca nu ai cumva alergie la iod ori probleme cu glanda tiroida careia iodul ii poate creea disfunctii daca ai deja probleme)
-rmn (rezonanta magnetica nucleara, o investigatie complexa unde ti se vede coloana, si poate vedea inclusiv daca este ceva de ordin infectios in zona respectiva, cat si probleme complexe ce pot fi legate de coloana, medicul de acolo decide daca este necesara si substanta de contrast, in caz ca iti baga, la rmn substanta este de un potential alergic minor, fiind pe baza de gadoliniu, nu de iod).
Cam aceste 3 investigatii sunt solutia de diagnosticare a unor posibile probleme la coloana, fara investigatii medicul doar presupune, iar presupunerea poate cauza suferinta pe termen lung si cronicizarea unor posibile afectiuni.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai stat 1 an de zile in situatia asta?
daca mergeai urgent la spitala tunci, pana acum aveai spatele reparat!
Acum s-ar putea ca: fractura, dislocarea respectiva sau chiar hernia, sa te lase cu sechele pe viata.
Da, este ceva grav, si problema trebuie tratata cu foarte mare grija si seriozitate, pentru ca se poate agrava in timp, aducandu-te in caruciorul cu rotile. Chiar nu glumesc!
Sunt totusi socata de cum nu te-au dus parintii la medic de 1 an de zile... in situatia in care, luata din pripa si rezolvata problema, puteai sa fii din nou sanatoasa.

| RaulMA a răspuns (pentru Violleta2022):

Punctul acela de la inceperea deformarii i-a fost supra-solicitat. Daca ar continua asa..Ar putea pocni..Este foarte periculos..Ar putea aduce sechele dupa cum ai spus tu..Sau cine stie. ceva mai grav, doamne fereste.

| RaulMA a răspuns:

Buna..Deformarea coloanei se simte cand atingi coloana. Daca te duci la doctor, sa iti faci prima data o radiografie cu interpretare. Dupa ce sti clar ca ce ai mai exact..Trebuie sa te duci la chirurgie..Aceaia iti vor spune ce e de facut, vei avea cateva optiuni.Ori faci chimioterapie.ori fizioterapie (Gimnastica in apa ) Ori in cel mai rau caz dar cel mai rapid. Operatie. Dupa operatie, vei avea un repaus destul de mare..cred..Depinde de cat de grav a fost. Apoi se va suda la loc si va fi totul bine.Pana atunci.ia un calmant.Agocalmin,nurofen,brufen,ketonal. Incearca sa te dai cu ceva crema ca cea de galbenele care calmeaza durerea si relaxeaza muschii.te doare deoarece coloana iti e schimbata..si o miscare brusca a supra-solicitat punctul acela de la deformare..Insanatosire grabnica si o dimineata frumoasa.

| ydcgderimonxiiducbrn explică:

I.am fost la medic şi a spus că şi dacă at fi fost o fractură trecea până acum
. Cel mai probabil e datorită creşteri în înălțime, vă mulțumesc de răspunsuri.