| Anonymus19 a întrebat:

Hei! Am o problema.
Imi este frica de oameni, daca pot spune asa, plus ca atunci cand sunt singur imi trec tot felul de idei prin cap, cum ca am sa mor calcat de o masina sau impuscat pe strada, ceva de genul, mi-e frica tot timpul.
Imi tot pare ca oamenii de pe strada rad de mine si ma "barfesc", asa ca nu prea imi place sa ies din casa.Iar atunci cand trebuie sa vorbesc cu persoane noi, ma inrosesc la fata, ma panichez, ma balbai si normal ca nu pot sa imi fac prieteni ca toti ma cred un ciudat.
Cred ca prezint simptome de anxietate.Mi-e frica sa merg la doctor, ca poate nu am nimic si na...
Nu ma prea pricep, dar acestea pot fi simptomele anxietatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,anxietate se numeste.Si daca inca nu ai avut atacuri de panica gen amorteala dedegete, nod in gat si in stomac, batai rapide de inima, mergi cu parintii la un psiholog.Psihologul iti va pune niste intrebari la care trebuie sa raspunzi sincer, apoi psihologul iti da o hartiecu rezultatele testului si mergi la psihiatru.E boala de suflet, nu ai nimic grav. Psihiatru iti va da o scrisoare medicala cu tratamentul care trebuie.Cu scrisoarea medicala mergi la doctirul de familie si el iti va elibera reteta scris de doctorul psihiatru. Iti va da ceva gen Alprazolam si Serlift.Nu cauta sa iei dupa capul tau ca nu stii gravitatea afectiunii.Nu se intampla nimic, nu te taie sau te doare ceva.Doar iti va pune niste intrebari gen daca te-a afectat ceva sau ai avut vreo trauma emotionala, daca aveti probleme in familie, ai fost batut sau speriat de ceva. cand iei tratamentul vei mai...moale,vei dormi mai mult, te vei linisti.Sanatate!

2 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Da ai anxietate si poti rezolva usor mergand la un psiholog te va ajuta fiindca singur nu prea ai cum ( sunt oameni de treaba si te vor intelege) crede-ma asa e mai bine.

| WhiteLife a răspuns:

Ar putea fi, aici pe site nu prea sunt medici, deci un raspuns sigur nu este. Dar te sfatuiesc sa te duci la un psiholog daca vrei sa te duci. Sa nu cumva sa te duci la un psihiatru, pentru ca el iti da pastile care iti fac rau la altceva. Ai prieteni apropiati? Cum te comporti fata de cel mai bun prieten al tau? Esti la fel sau esti mai deschis? Poate ca doar nu ai incredere in oameni, dar un drum la psiholog nu strica.