| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Hei am o problema pe mamica mea de azi noapte o doare burtica in continuu a vomitat de 2 ori a facut si diaree iar pe picioare nu are stabilite de loc va rog spuneti-mi cum sa o ajut pana la 18 cand o voi duce la doctor multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate fi indigestie. Dar poate fi și o criză de fiere.
De ce nu o iei cu un taxi pe mama ta, să mergeți împreună la camera de gardă (Urgențe) a Spitalului Municipal din orașul tău? Acolo va fi consultată de urgență. Dacă e cazul i se fac analize, perfuzii, va primi tratament etc. Și în câteva minute va fi bine!
Decât să aștepti ora 18.00, când are probabil programare la medicul de familie, du-te cu ea la urgență, nu mai aștepta! E de "n" ori mai bine...
În locul ei, eu luam un furazolidon (antiseptic intestinal/ antibacterian), Chiar și NoSpa știu că e foarte bun. Durerile de burtă cred că sunt din cauza diareei.
Fii puțin mai autoritară, mai hotărâtă, ia-o pe mama ta și mergi la Urgență! Dacă te vede îngăduitoare, nu te ascultă. ))

7 răspunsuri:
| Deni98sa1998 a răspuns:

Da-i mamei tale un nos-pa si un ceai cald iar apoi pune-i un prosop cald pe burta si acoper-o bine

| GlowingShadow a răspuns:

Cu simptomele astea n-ar trebui sa astepti, ci sa o duci la doctor chiar acum.

| Fumiko a răspuns:

Daca nu are stabilite e probabil din cauza ca are imunitatea slaba, are nevoie de cat mai multe vitamine, de apa sa nu mai vorbim (are nevoie de multa apa), da-i niste fructe si legume iar pentru diaree un furazolidon, daca nu-i trece intr-o ora o ora jumate du-o la doctor! Multa sanatate!

| Afrasinei_Niculae_Vily_1981 a răspuns:

A facut o indigestie de la ceva ce a mancat, daca poti sa-i cumperi "debridat" sau "metoclopramid" ar fi ideal. De asemeni, pentru diaree ii poti da si un "metronidazol flagyl". face minuni cam intr o ora doua

| Afrasinei_Niculae_Vily_1981 a răspuns (pentru Deni98sa1998):

No-spa n-o sa-i rezolve decat crampele ( daca are crampe! )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine cred ca ar fi sa suni la 112 sa nu mai astepti, nu mi se pare deloc in regula situatia. Medicul stie cel mai bine ce sa faca, iar sa astpti atata timp nu mi se pare bine.

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru floresdemayo):

Pana la urma am dus-o la urgente dar am fost degeaba pentru ca nu m-a bagat nimeni in seama am stat 2ore sa astept si mi s-a vorbit foarte urat spunandu-mi ca nu e datoria lor sa stea de vorba cu mine... am fost la farmacie si i-am luat furazolidon acum i-a trecut diareea si starile de voma dar durerea de burtica si crampele inca mai sunt