| AnonimaaaaG a întrebat:

Hei.
Am probleme cu menstruatia, mereu imi intarzie destul de mult. Mi-a intarziat 3 luni, mi-a venit pana la urma. Iar acum iar mi-a intarziat vreo 2 saptamani.
Ginecoloaga mi-a zis data trecuta sa iau contraceptivele cand imi vine dar n-am inteles bine si nu le-am luat.
Iar acum nu-mi vine iar si nu prea mai vreau sa ma duc iar la ginecolog ca oricum nu m-a ajutat cu nimic, mi-a venit de la sine.
Mama mea a zis sa le iau de pe 1 mai chiar daca nu mi-a venit.
O fi bine asa? Pe net scrie peste tot sa le iei in prima zi de menstruatie. Ginecoloaga mi-a prescris Belara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Contraceptivele incepi sa le iei in prima zi de menstra. Si le iei in fiecare zi fara sa uiti vreuna pana termini folia, dupa aceea o saptamana pauza si iar incepi sa le iei.

Asteapta pana iti vine din nou si da startul la pastiluta iar dupa ce corpul se va obisnui ( ± 2 luni) atunci vei vedea ca iti va veni la intervale regulate, durerile vor fi mai mici iar sindromul premenstrual va fi mai finut.
daca incepi la 1 mai fara menstra, iar iti va fi dereglat.
Contraceptivele in general ajuta la reglarea ciclului menstrual, pe langa contraceptie. Daca nu ai chiar nevoie de ele si astepti ca ciclul tau sa vina natural vorbeste totusi cu medicul tau, poate ti-a prescris din anumite motive aceste pastilute.

| AnonimaaaaG explică (pentru Dandinelle):

Ginecoloaga a zis sa iau contraceptivele astea pana o sa vreau sa fac copii, deci... laughing

| AnonimaaaaG explică (pentru Dandinelle):

M a pus sa fac o gramada de analize si toate au iesit bune. Nu stiu care e motivul pentru care tot intarzie. Eu astept sa vina menstruatia daca e, dar n as vrea sa dureze iar atat de mult. Oricum o sa iau foarte mult timp contraceptivele, atata timp cat ea a zis sa le iau pana in momentul in care o sa vreau copii. Fac 19 ani

| Dandinelle a răspuns (pentru AnonimaaaaG):

Daca te streseaza acum foarte tare, du-te la doctor inapoi sa te linisteasca. Vroiam doar sa te asigur ca trebuie incepute la prima zi de menstra si luate cu cap, in fiecare zi happy.
Sa ai spor!

| andy62 a răspuns:

Eu spun sa te duci la ginecolog, e vorba de sanatatea ta.