| deeanalia a întrebat:

Hei.Am si eu o intrebare. Poti muri de obezitate? Ma refer la copii.Copiii pot muri de obezitate? Dati-mi mai multe detalii despre obezitatea la copii intre 12 si 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

De obezitate nu moare nimeni niciodata, dar datorita urmarilor ubezitatii, si prin urmari, ma refer la colesterol ( aciziilor grasi din sange ) care alteraza flexibilitatea vaselor sangvine! Sau cu alte cuvinte: pe vasele de sange se depun grasimi care le ingusteaza si afecteaza circulatia normala a sangelui!

| Anestezia a răspuns:

Buna! In primul rand Obezitatea inseamna a fi mult peste greutatea normala, pana la nivelul la care exista implicatii serioase asupra sanatatii.
obezitatea in copilarie este deosebit de importanta pentru anumite motive: prezice daca un copil va fi obez in viata adulta si este legata de alte complicatii...straight face...Dar depinde si de cele mai multe cazuri NU MOR! Inceraca sa faca exercitii foarte foarte multe! Si te mentii.Dar nu stiu sigur daca vei slabi.Pup

| Diabl0 a răspuns:

Nu stiu exact, dar personal si logic cred ca da...