| Analore22 a întrebat:

Hei, am și eu o nelămurire, de câte ori ma vopsesc ma mănâncă foarte rău scalpul și mi se umfla pielea scalpului, mi-am luat azi de exemplu o vopsea fără amoniac și la fel mi se întâmpla. Vreau sa precizez ca aceasta mâncărime ma poate tine de la 5 la 7 zile. Cred ca este vorba despre o alergie, cum as putea sa o tratez sa ma pot vopsii in continuare? Astept păreri, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu prea ai cum...ar fi o posibilitate sa iei antihistaminice inainte de a te vopsi. Adica de la farmacie sa cumperi pastile pentru alergie. Si cu 2-3 zile inainte sa te vopsesti sa incepi sa iei. Se ia 1 pastila pe zi.
Eu unul nu m-as juca insa cu alergia mai ales cand stiu ca acele vopseluri declanseaza aceasta reactie.

| RAY a răspuns:

Ai alergie la acele chimicale care o sa te cheleasca in timp, solutii bio nu sunt? https://www.emag.ro/......DL6S32BBM/