| littleangelpretty34 a întrebat:

Hei! Amsi eu o problema sad. Acuma o saptamana,miercuri, cand am eisit de la scoala ploua foarte tare si erau numai balti pe strada si eram incaltata cu opincute si m-am udat rau.Samabata incepuse sa ma doara rau ovarele si vreo 2-3 zile am stat cu sticle de apa fierbinte sub burta sa mi se mai duca din durere, si dupa ce-mi mai trecuse cand mergeam la baie am observat ca pe hartia igienica era putin de tot sange gen cheaguri dar faza era ca imi venise tocmai pe 5.Mama mea mi-a facut programare la ginecolog dar peste 2 saptamani si nu pot astepta atata, imi e tare frica sa nu am ceva grav.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RoBoT93 a răspuns:

Ai racit la ovare... Eu zic sa te duci mai repede la medic tongue

| Mira1234567 a răspuns:

Nu cred ca poate fi prea grav, posibil o raceala. Oricum, pana atunci tine sosete in picioare, fa-ti bai calde si mai tine-ti sticlele calde pe langa tine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau de o anexită ( răceală/inflamaţie a ovarelor ).

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| LastFight a răspuns:

Ia cate un indometacin supozitor seara la culcare, faci bai fierbinti cu sare si apoi mergi si la medic, cand ai programarea si o sa fii bine.