| d33adhya88 a întrebat:

Hei. Azi am fost la medic pentru ca sunt racita si i-am zis ca ma simt obostia, imi cade parul etc (am lipsa de vitamine, clar). Pe langa medicamentele de raceala mi-a dat si Neuromultivit, a zis ca sunt vitamine. Am citit prospectul si mi-se pare ciudat, are doar 3 vitamine ( B1, B6 si B12) si pe prospect scrie cu totul alte indicati de exemplu: nevrita radiculara aparuta ca urmare a bolii degenerative a maduvei spinarii. Mi se pare ciudat. Cunoasteti cumva aceste pastile? Oare sa le iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde ce alte simptome ai mai descris medicului respectiv : probabil că s-a gândit la o neuropatie - situaţie în care este indicat Neuromultivit...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_3060_14.12.10.pdf?anmPage=1127&ID=22525

http://www.sfatulmedicului.ro/......ment_10180

Oricum, poţi să le iei liniştită, că vitaminele B au efecte benefice :)

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Vitaminele sunt de 2 tipuri. hidrosolubile si liposolubile. cele hidrosolubile nu au niciun efect secundar, dat faptului ca excesul il elimini in urina. cele liposolubile au efect advers dupa un procent mult mai mare decat poate corpul sa asimileze.
vitaminele si mineralele luate in doza recomandata NU au cu ce sa strice. deci de ce intrebi sa le iei sau nu, ai ce pierde? decat banii dati pe ele, atat.

| maturgrizonat a răspuns:

Cauta pe net depre: vitamina B si poate dai dreptate si medicului.