| andreea007yttiutre a întrebat:

Hei,Bună oameni! Am o problemă de cateva luni, 7-8 cam asa Am avut în ianuarie un fel de atac de panică,nu puteam să respir bine și am sunat la salvare,cum au ajuns acasă cei de la salvare mi au facut ekg, acela a avut rezultate bune, au măsurat saturatia de oxigen era 100%,deci totul era bine din punct de vedere medical,dar eu încă am această senzatia cu respiratia,simt că nu intră aerul când inspir adanc,trebuie să casc.să oftez că să simt că intră aerul. Începusem să citesc pe internet si am gasit tot felul de chestii care m au băgat într o teamă excesivă,cum ar fi că aceste simptome sunt de la insuficientă cardiacă sau arterele inimii înfundate. Imi era atât de frică După am mers și am facut analize, erau perfecte. După am sunat doctor de familie și i-am spus ce simt si ca imi e frică să nu am ceva la inima La care dânsa, a spus că nu este posibil să am așa ceva pentru că nu prezint și alte simptome Acum eu vă întreb. este posibil să am ceva daca am avut ekg bun si analize bune? Nu mai suport această teama. o am de cateva luni împreună cu această respiratie P.S (am 30 de ani) nu am avut niciodată vreo boală. Vă multumesc din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Încearcă să te ferești de frică. Gândește pozitiv mai ales că analizele sunt bune.

| Robert2526 a răspuns:

Ai simptome clare de sindrom anxios. In mod normal, ar trebui sa poti depasi singura problema.dar daca deja tine de jumatate de an, ar trebui sa incepi cu cateva sedinte la psiholog