| anonim_4396 a întrebat:

Hei..Cum fac sa am o vointa super mare de a slabi? De fiecare daca cand incerc sa nu mai mananc sau sa fac sport parca ceva ma opreste.
De la vara o sa ma duc la sala si nu stiu cat o sa lucrez acolo, dar depinde si de felul in care mananc si ce, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

În primul rând să nu ne întrebi pe noi, asta arată cât de slab ești și aici mă refer ca și voință(iar ăsta e un lucru ce ține de tine să îl schimbi). Tu trebuie să faci lucrurile astea singur, noi nu te putem ajuta.

| Donsavas a răspuns:

Buna! Pentru a slab trebuie sa faci sport! Pentru a face sport,trebuie sa ai energie(mananca multe fructe si legume) si sa dormi corespunzator,mai apoi,incearca sa te trezesti odata cu soarele si sa te culci cam atunci cand apune(acum apune mai tarziu deci te poti invata)
Sa revenim la sport! Pentru a face sport,trebuie sa iti si placa ce faci! imbine utilul cu placutul! Asculta muzica cand alergi, uita-te la un o emisiune cand faci sport(nu sta in pat,misca-te!), du-te la un club,inscrie-te si joaca handbal,poti socializa in timp ce faci sport si te distrezi sau inloc sa stai si sa lenevesti visand ''cai verzi pe pereti'',cumpara-ti o bicicleta imobila si fa exercitii pe ea si 'viseaza',gandeste-te la ce vrei cand exersezi(sau poti sa-ti faci abonament la o sala de fitness) sau propune-ti sa sari coarda cu o prietena in parc,asa cum faceai in copilarie(daca nu sareai coarda,o sari la varsta asta!) si propuneti-va una alteia sa depasiti un numar de sarituri! Facand miscare,vei slabi! Facand ceea ce iti place cand te misti, te va face sa te simti bine si sa-ti doresti sa continui. Pentru a nu mai pune grasime pe tine,renunta a mai manca alimente grase din belsug inlocuind cu altceva ce iti face placere sau poti sa te inveti a manca spre ex cartoful copt si nu prajit. E mai bine. Mai apoi, nu mai manca domnule tarziu! Cand te trezesti, nu te repezi sa mananci! Bea apa, hidrateaza-te dar inainte de micul dejun, fa sport vreo 15 minute! In timp, efectele pozitive se vor vedea iar cele adverse, la un asemenea stil de viata, sunt inexistente. Sanatate!

| peperonies a răspuns:

Depinde doar de ce mananci.

daca vrei sa slabesti nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. daca esti fata nu exagera nici cu fructele.

daca e important gasesti o cale. daca nu e gasesti o scuza.

| DovleacTurbat a răspuns:

Prima greseala " de la vara", daca incepi acum pana la vara vei avea deja primele rezultate, organismul va fi deja invatat cu "greul" deci iti va fi mai usor. Alimentația conteaza cel mai mult. Motivare?! Oglinda si cântarul.

| kiri11 a răspuns:

Citește informații despre plasturii Catch Me Patch Me, pot fi o adevarata solutie pentru tine happy

| nugasescusernameliber a răspuns:

Mananca in fata oglinzii. Stiu ca pare ciudat dar in momentul in care te vezi ai tendinta de a consuma cu masura hrana.
Si masoara-te cu centimetrul zilnic, pe masura ce vei avea rezultate vei avea si ambitie sa continui.

| eluveitie13 a răspuns:

Ai nevoie de motivație, muultă. Pentru început fă-ți un program (gen la ora x alerg 10 min.) și pe zi ce trece crești și timpul alocat sportului. Nu trebuie neapărat să mergi la sală, poți foarte bine să faci acasă exerciții (sunt n tutoriale pe net cu diferite tipuri de sport). Și da, este foarte importantă dieta. Degeaba faci tu sport dacă bagi numai carbohidrați în tine. Dacă nu ești destul de motivat n-o să reușești.

| Andrei7447 a răspuns:

Pentru a slabi, ai nevoie de multa munca si devotament. In procesul de slabire, alimentatia este foarte importanta, dar in lipsa antrenamentelor, nu rezulta nimic si vice-versa. Renunta la bauturile care contin mult zahar si alcool, bea apa si optional iti faci tu acasa sucuri sau smoothie-uri, cand vine vorba de mancare, incearca sa iti calculezi cantitatea de calorii consumata zilnic si mananca alimente slabe in grasimi, de exemplu iaurturi cu 2% grasime sau mai mica, nu iti pot face un meniu complet dar astea sunt lucruri pe care le poti gasi foarte usor intr-o ora sau mai putin de informare pe internet. Bafta la slabit, daca iti doresti asta cu adevarat, se va intampla!

| cosmyyfrizz a răspuns:

Dar de ce nu incerci acum sa mergi. Iti spui pur si simplu de astazi merg la sala si punct. Din start intrebare pe care ai pus-o citez,, de la vara o sa ma d...`` o sa ma determina modul faptul cum gandesti deci ai inceput cu o scuza ( fie ti-e lene, fie nu iti permiti astea ar fi niste scuze plauzibile). Nu e o decizie grea, gandeste-te cand o sa ai de luat decizii mult mai mari, cum va fi atunci. Ia in calcul beneficiile din aceasta activitate, gandeste te pe termen lung cum va fi.
Mens sana in corpore sano (Minte sanatoasa intr-un corp sanatos).
mult succes si spor in a face lucruri
PS daca totusi nu te apuci de sala poti incepe cu ceva usor, se incalzeste curand poti iesi la alergat la pista de alergare sau in parc, gestioneaza ti timpul, 30 min de alergare nu strica.
Numai bine sper ca a ajutat ^_^