| Maka74 a întrebat:

Hei.Daca am fost si muscata si zgariata de un motan,nu este vaccinat si umbla destul de des prin vecini.Mi s au umflat instant, ar trebui sa imi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Pikachu1984 a răspuns:

Doar daca motanul respectiv este turbat (rabie) trebuie sa iti faci griji. Insa daca nu este bolnav, nu ai de ce sa iti faci griji. Rabia se manifesta prin agresivitate exagerata, salivare excesiva... ar trebui sa o observi din timp. Are o perioada de manifestare de câteva zile pana la 2 săptămâni, după care animalul infectat va muri, daca nu este tratat corespunzator.

| alinadianaaa a răspuns:

Mergi urgent si fa-ti un vaccin antirabig(poti merge la urgente sau la un spital de bolii infectioase deorece se gaseste cam greu vaccinu).

| Soare_Diana_1986 a răspuns:

Ar trebui sa dezinfectezi bine zonele de preferat cu spirt și să ai grijă la astfel de incidente, daca mai apar alte probleme trebuie sa contactezi cu doctor
Sper ca ti am fost de ajutor.