| AlicEcila a întrebat:

Hei. Daca esti muşcat de o capusa, trebuie sa mergi neapărat la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, fiindca este greu de extras in intregime. Si ai nevoie de profilaxia unei infectii transmise de capuse (boal Lyme).

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti-a ramas capul infipt acolo, da, trebuie sa mergi de urgenta!
Daca ai reusit sa-l scoti, doar trebuie sa te dezinfectezi.

| Brianna12 a răspuns:

Nu neaparat. Poti cauta pe net metode de a-ti scoate usor capusele (gen faci un lasou de ață si o prinzi exact de la baza). Asa mi-am scos si eu capusa pe care am avut-o si am scos si capusele catelusei mele tot in acest mod... Doar ca inainte de a o scoate, ar fi mai sigur daca ai pune niste ulei volatil de lavanda in jurul ei sau acea parte a chibritului care ia foc sa o uzi cu putina apa si sa freci in jurul ei, apoi sa o scoti cu respectivul lasou.

| nukeyly a răspuns (pentru Brianna12):

Ia capusa si du-o la analiza ai sanse de 50 50 sa nu aiba boala, e o loterie, daca ai luat-o, e BAI.
Daca ajungi la medic o sa te lovesti de sitemul medical performat romanesc...