| stefanst2312 a întrebat:

Hei! De două zile am un disconfort abdominal. Am avut o durere de burtă puternică intestinală iar după câteva ore a trecut iar după tot am avut un disconfort mai exact în zona intestinală. Pe lângă am avut și frisoane (cred că o mică febră…nu am avut cum să verific, nu am avut un termometru la îndemână). Iar pe lângă simt nevoia de a mă duce la wc (simt ca și cum acea "durere" că aș avea nevoie), dar nu am nici un scaun ci doar senzația. Grețuri, gust amar, stare de amețeală nu am. Momentan aștept ziua de luni să pot face o programare la gastroenterologie, dar m-am gândit pe lângă că poate a mai pățit cineva asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

E foarte probabil un virus. Nu e nevoie să mergi la gastroenterologie pentru o durere de stomac de 2 zile. Mergi la doctorul tău de familie, te consultă şi îți dă trimitere dacă e necesar.

| stefanst2312 explică (pentru StudentLaMedicina):

M-am gândit și la probabilitatea de a fi un virus. În condițiile în care cred am avut și febră. Iar după ce am luat un paracetamol am început să transpir și să nu mai am frisoane.

| Whitte a răspuns:

Daca durerea de burta e puternica, nu mai astepta dupa programare. Mergi azi la urgente. Mai ales ca ai avut si frisoane.

| stefanst2312 explică (pentru Whitte):

Durere de burtă nu mai am. Am avut doar pentru o perioadă de aproximativ 5 ore. Am luat medicamente antispastice și a trecut iar apoi am rămas cu un disconfort.

| Whitte a răspuns (pentru stefanst2312):

Hmmm, ai ascuns durerea. Dar nu ai tratat cauza. Ar trebui sa treci macar pe la medicul de familie.

| stefanst2312 explică (pentru Whitte):

Posibila indigestie, altceva trebuie sa astept programarea de la gastro. Mhm in rest oricum nu m-a mai durut iar de azi a trecut si starea de rau asa de la stomac