| aStrangeGirl a întrebat:

Hei. De la ce se formeaza celulita? Si cum poti scapa de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Se formeaza din cauza :
1. Alimentatia deficitara cu excese de: grasimi animale, dulciuri, paste, sucuri, conserve si aditivi alimentari;
2. Lipsa exercitiilor fizice regulate;
3. Dereglarile hormonale( pubertate, pilule contraceptive, sarcina, menopauza);
4. Stresul ( provoaca o hipersecretie hormonala)
5. Consumul de cafea, alcool si tutun.

Unele dintre fructele si legumele care aduc cele mai mari beneficii si sunt bogate in nutrienti sunt murele, ciresele, mango, portocalele, capsunile, zmeura, afinele, strugurii, merele, spanacul, rosiile, ardeii si morcovii.Produsele alimentare menite sa te scape de celulita ar trebui sa fie bogate in acizi grasi omega (3, 6 si 9) si, de asemenea, in acizi grasi esentiali, cum ar fi acid linoleic. Nucile, uleiurile de peste, carnea slaba si uleiurile esentiale (cum ar fi uleiul de ciubotica-cucului), toate vor furniza grasimi bune pentru dieta ta. Evita junk food-ul si alimentele prajite care contin colesterol.In loc sa iei trei mese mari pe zi, mananca de 5-6 ori, cate putin, in fiecare zi, mese care constau inclusiv in fructe si legume. Acest lucru va alunga senzatia de foame si, prin urmare, dorinta sa mananci alimente prelucrate.

1 răspuns:
| DenisIonut01 a răspuns:

Din Alimentatie :/