| Bibiuca a întrebat:

Hei! Este normal sa ai venele proeminente pe sani? Ma refer la zona decolteului in cea mai mare parte. Si de vreo saptamana ii simt si foarte grei si imflati. Mentruatia mi-a trecut saptamana trecuta si de atunci au inceput sa fie asa? Oare e din cauza cresterii? Sau exista si o alta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| bbydeea317 a răspuns:

Draga mea, depinde de varsta pe care o ai. Daca te afli in perioada de 12-15 ani, si dezvoltarea e un motiv pentru care ti simti grei si umflati. Insa ar trebui sa stii ca nu doar inainte de menstruatie te dor sanii, ci si dupa cu maxim o saptamana cand are loc ovulatia.

| Bibiuca explică (pentru bbydeea317):

Am 16 ani, si este a doua oara cand ma dor sanii dupa menstruatie, si nu cred ca ovulatia are loc atat de repede, pentru ca am o menstruatie neregulata, de la doua luni pana la cinci luni.

| bbydeea317 a răspuns (pentru Bibiuca):

Ovulatia are loc la maxim o saptamana dupa ce ti-a trecut menstruatia. Sunt cateva fertile dupa menstruatie, dupa care vin zilele infertile. La varsta asta te poti astepta la schimbari hormonale, cresteri, scaderi in greutate. Si asta influenteaza starea sanilor. Nu are cum sa iti vina menstruatia o data la 5 luni, hai sa fim seriosi, nu esti la menopauza. Menstruatie neregulata ai in primii 2 ani de menstruatie, dar atunci intarzie +- o saptamana-doua, nu are cum sa iti intarzie de ordinul lunilor.
Daca totusi crezi cu tarie in ce spui, si durerile insista, nu ezista si mergi la medicul de familie.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei!
Din cauza schimbarilor hormonale patesti asta.
Daca te ingrijoreaza, merfi la medic.
Te pup!

| BlueViP a răspuns:

E din cauza cresterii, dar daca ti se pare prea de tot, mergi la medic

| Bibiuca explică (pentru bbydeea317):

Crede-ma asa am menstruatie de un an jumate, avand in vedere ca a inceput acum 4 ani!