| anonim_4396 a întrebat:

Hei hei.
Vin cu o problemuta. Daca cineva stie sa imi zica ce sa fac.
Am cateva zile de cand am arsuri. Dupa tot ce mananc, imi revine pe esofag si acum, fiindca cateva zile bune am avut incontinuu asa, acum simt ca ma irita esofagul. Daca beau apa minerala sau ceva acidulat, simt cum ma ustura esofagul. Ma gandesc ca poate toata aciditatea care mi-a venit pe esofag, mi l-a iritat.
Ma puteti sfatui cu ce ar trebui sa iau sau ce sa evit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Prajeli si bauturi acidulate, macar pentru o vreme.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Esofagul nu are senzori ca să simți. Ceea ce simți este laringele iritat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gastrita hiperacida. Trebuie confirmata de un medic. Nu mai manci si numai bei ce iti provoaca arsuri (sfat de la o matusa doctorita - Dumnezeu s-o odihneasca!). Tratament cu medicamente de 2 ori cu interval de o saptamana. Eu asa am facut si am mai putine arsuri. Medicamentele nu le spun ca nu-i bine. Mergi la "doftorul" de familie ca-i gratuit!

Bula
| Bula a răspuns:

Tine 4-5 zile de dieta (regim)!
In prima zi nu mananci nimic, doar seara consumi o felie de paine prajita sau 2-3 biscuiti menaj simple.
Incepand cu a doua zi incepi sa mananci dietetic, dupa care treptat re iei meniul normal.
Evita sa consumi multe mancaruri de carne rosie prajita si unsuroasa, bauturi carbogazoase, etc., in general mancarurile care provoaca productie multa de acid gastric!
De asemenea, obisnuieste-te cu mancarea la ore regulate!

| Rika2019 a răspuns:

Puteti avea o gastrita sau boala de reflux gastroesofagian. Sfaturile de aici va vin in ajutor - https://suntmamica.com/daca-ai-reflux-gastroesofagian/