| Gumitzza5 a întrebat:

Hei.Ieri am fost cu colegi la gratar si ne-am udat, eu am fost aruncata intr-o fantana cu tot cu haine si am stat toata ziua de la 5 pana la 11 seara cu hainele alea ude pe mine, ma rog s-au uscat dar in foarte mult timp. Si astazi au inceput foarte tare sa ma doara ovarele. Ce s-a intamplat? Ce pot face sa nu ma mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Exista o posibilitate ca din cauza apei reci si stat cu hainele alea ude pe tine sa fi racit la ovare. Daca nu-ti trece in cateva zile, este recomandat sa consulti un ginecolog.
Sanatate!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e din cauza apei reci ..frigul te-a luat prea dintr-o data pe vremea asta calda...credca o sa-ti treaca in putin timp. take care happy

| NemNUZ a răspuns:

Daca nu te-ai inecat laughing e bine, stai calma

| sebysebyca a răspuns:

Astupa fantana!

| expertulginecolog a răspuns:

[Dr.Popescu Mihai][Medic Primar Obstretica-Ginecologie]
Da ar fi mai multe cauze:
Ovarele sunt 2 glande de reproducere plasate de o parte si de alta a uterului, care sunt responsabile cu pastrarea ovulelor. Ele au forma ovala iar dimensiunile sunt in jur de 3 cm in lungime si 1, 5 cm latime.

In perioada de fertilitate a unei femei, ovarele elimina ovulele pentru a fi fecundate de spermatozoizi. Uneori ovulatia poate fi insotita de dureri abdominale.

Durerea de ovare nu este o boala in sine ci un simptom al unei afectiuni.

Uneori o durere in zona pelvina pe care noi o putem cataloga drept "durere de ovare" poate nici macar sa nu fie cauzata de o boala a ovarelor.

Alte afectiuni care pot cauza dureri pelvine sunt:

-pietre la rinichi sau vezica

-o infectie renala

-vezica hiperactiva (iritabila)

-apendicita

-constipatie cronica

-un traumatism al zonei pelvine datorat exercitiilor fizice intense sau unui contact sexual dur care a lezat vaginul si colul uterin

Afectiuni ale ovarelor care se manifesta prin durere:

-chist ovarian

-ovare polichistice

-endometrioza

-orice tip de inflamarea a organelor genitale (anexita, ovarita, etc)

-sarcina extrauterina (tubara)

-dureri menstruale

| Sasann a răspuns:

Stai linistita ca nu se intampla nimic!