| Gravewave a întrebat:

Hei! Ieri mi-am facut un control la stomatolog si mi s-a recomandat sa port aparat dentar fiindca am o masea lipsa,iar celelalte masele de langa acea "gaura" au inceput sa migreze si sa se strambe. In rest nu am dintii strambi, sunt acceptabili. Intrebarea mea este : Merita sa-mi iau aparat dentar pentru aceasta problema si doare cand il pune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate am inteles nu doare dar nu trebuie sa-ti fie teama happy

| Mihaela2710 a răspuns:

Nu doare. Nici daca e mobil, nici daca til pune pentru o perioada lunga de timp.
Iti vorbeste cineva cu experienta! Eu am avut un aparat pentru dintii din fata, si sus si jos, da era mobil. La inceput iti creaza un oarecare discomfort, da nu doare. Tre sa fie idoit rau stomatologu sa te doara cand porti un aparat dentar mobil.
Da eu am renuntat. In primul rand pentru ca ma saturasem de el, si nu mai dadea roade, si in al doilea rand, nu mai aveam un zambet sexi. laughing
Asa ca eu am si acum doi dinti strambi rau de tot in fata. Da m-am obisnuit. Daca vrei sa fi perfect poarta. Da daca eu traiesc cu "mostenirea de familie" pana acum si nu ma jeneaja cu nimic, fiind si mai la vedere, chiar nu prea vad de ce sa porti. Mai ales pentru un loc care nu e vizibil. poate o sa ti se dezvaluie secretu la un sarut frantuzesc laughing
Si in plus trebuie sa astepti mult ca sa ti se indrepte. Nu intrasem in adolestenta si am putrat aparatu dentar un an juma si abia s-au miscat dintii. Si mai e si scump ala mobil. Si trebuie sa til regleze lunar. Reglarea te costa bla bla bla...
Daca iti iei unul, mai bine iti iei unul care til pune pe dinti si ramane acolo( nul mai scoate numa de vreo doua ori pe an). Il porti mai mult timp. Despre aparatul asta nu stiu asa multe... A purtat o verisoara de-a mea (repet "mostenire de familie" happy ).
Parerea mea e ca poti trai si fara ati indrepta maselele. Te pup pa pa happy

| MissR a răspuns:

Am putrat aparat dentar, si nu, nu doare atunci cand il pune. Te doare primele zile, pentru ca ti se vor misca dinti. Iar de fiecare data cand va schimba sarma *se schimba* te va durea un pic *acu' depinde de persoana*.
De meritat, eu spun ca un zambet este mai frumos cand dintii sunt drepti si albi. Dar problema e ca (,) costa mult. Cand l-am pus pe partea de sus costa 750 lei. Partea de jos *dupa jumate de an* costa 850 de lei.*mie mi la lasat la 750 de lei pentru ca si fratele meu a purtat*. Acum depinde de tine daca vrei sa-ti pui.

| LostPriest a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica.Nu doare aparatul dentar.Ba chiar e bine sa il porti pentru o dantura sanatoasa! Si cand implinesti varsta de 18 ani poti sa-ti pui o alta masea!