| Florazul15 a întrebat:

Hei. În timp ce am căscat am inspirat adânc pe moment și în momentul acela am simțit o durere puternică ca un junghi în partea dreaptă a abdomenului, este posibil să mi se fi rupt ceva în interior? Chiar m-a durat foarte puternic și nu înțeleg de ce de la un simplu căscat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

De la un simplu cascat? nu s-a rupt nimic
s-a produs cumva o contractura musculară...

de pe net aflam:

"În momentul unei contracturi, la nivelul muşchilor afectaţi apar dureri puternice, ascuţite, însoţite, de multe ori, de inflamaţii sau formaţiuni. Cele mai afectate grupe musculare sunt muşchii gambei, muşchii posteriori ai coapsei, cvadricepsul, muşchii braţelor, ai abdomenului şi muşchii intercostali."

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Simpatic a zis bine și merită fundă.
Durerea îți va trece în 1-2 săptămâni. În fiecare dimineață să începi cu exerciții fizice. Organismul are nevoie de încălzire înainte de orice activitate.
Și ține cont de următorul aspect toată viața: niciodată să nu-ți forțezi organismul la maxim, mai ales când nu știi ce simptom, ce afecțiune poate apărea. Mașinăria umană este fragilă. Ea va rezista mulți ani "fără reparații" dacă zilnic avem grijă de ea și nu o suprasolicităm.
Fiecare om trebuie să fie medicul său.