| AnaWlm a întrebat:

Hei! Mamei mele i se sparg vase de sange periodic la ochiul stang, iar in urma analizelor nu s a constatat nici o boala la inima, inima este perfect sanatoasa (in coditiile in care 90% din cazuri sunt datorate problemelor de inima). Restul 10% sunt cauze nestiute... i s a propus sa isi faca analiza pentru glanda, dar, pana atunci,in cazul in care este cineva in masura sa imi raspunda la intrebare, vreau sa stiu ce legatura este intre glanda si ochi sau tensiune. Multumesc anticipat, dau funda. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AndruskaC a răspuns:

Alte cauza pot fi:
-ii obosesc ochii pentru ca sta prea mult la Tv/computer(poate fi mult pentru dansa ce pentru tine sau alt membru al familiei e normal)
-lucreaza/a lucrat intr-un domeniu care ii solicita vederea sau concentrarea in mod deosebit
-ia/a luat anumite medicamente(inclusiv antibiotice sau medicamente obisnuite pe care le ia toata lumea, ea poate avea reactii adverse) sau la un anumit aliment
-are alergie la ceva anume(spre ex. sunt unele plante care produc asta)
...cauzele pot fi multe.
Ar fi indicata o vizita la oftalmologie, poate are o problema strict a zonei oculare si cum vasele sunt aproape de nerv, pentru sanatatea dansei sa mearga la un consult la un medic bun.
Sanatate!

| AnaWlm explică (pentru AndruskaC):

Nu are nici unul din semnele precizate mai sus. A facut o serie de analize si investigatii la un spital privat din Bucuresti, iar in urma lor nu s-a descoperit cauza. Cautam un doctor profesionist, specialist in boli retiniene. Multumesc pentru implicare!