| elenavrs2791 a întrebat:

Hei, stie cineva de ce, cand ma enervez foarte tare nu mai imi simt mainile si picioarele si tremur, care ar fi cauza? Exista medicamente ceva? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi la psihiatru, pentru o evaluare corecta si tratament adecvat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te enervezi. Asta e cauza.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ce te enervează?

| elenavrs2791 explică (pentru DeMicUnCălător):

Iubitul...

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru elenavrs2791):

Bine ai venit in viața de cuplu! Dacă vrei cu adevărat să nu mai tremuri cănd te superi pe el. Iți recomand ca atunci cănd simți că te-a enervat. Să mergi spre el și să-l strangi in brațe și cu vorbe dulci, Spune-i că-l iubești!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine asta, sa stii. Poti face atac cerebral sau atac de cord.
Daca iubitul tau iti face zile negre si nu va intelegeti... Vrei sa iti strici corpul sau sa fii fericita?

| Celdrept a răspuns:

Eu tremur și fără să fiu nervos. Facem schimb?hee hee

| StefanChriss a răspuns:

Buna Elena! Ce varsta ai? In pricipiu tremuratul este o reacție normală la stres sau enervare. Când suntem stresați, corpul nostru eliberează o serie de hormoni, inclusiv adrenalină și cortizol. Acești hormoni pot provoca o serie de modificări fiziologice, inclusiv creșterea ritmului cardiac, tensiunii arteriale și respirației. În unele cazuri, aceste modificări pot duce la tremurături. Tremuraturile cauzate de stres sau enervare sunt de obicei ușoare și trec de la sine. Cu toate acestea, dacă tremurăturile sunt severe sau persistente, este important să consultați un medic pentru a exclude alte posibile cauze.
Dacă tremurăturile sunt cauzate de stres sau enervare, există o serie de lucruri pe care le poti face pentru a le reduce, cum ar fi:
Exerciții fizice regulate: exercițiile fizice pot ajuta la reducerea nivelului de stres și la îmbunătățirea stării generale de sănătate. Tehnici de relaxare: tehnicile de relaxare, cum ar fi meditația sau respirația profundă, pot ajuta la calmarea sistemului nervos.
modificări ale stilului de viață, cum ar fi o dietă sănătoasă, o greutate sănătoasă și somn suficient, poate ajuta la reducerea riscului de tremuraturi.

| Alexalex1000 a răspuns:

Din cauza fricii