| HarukoMariusDaniel a întrebat:

Hei.
Sunt eficiente suplimentele pentru memorie si concentrare mentala? ( Gingko Biloba, Gingseng )
Ati incercat vreodata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Da,sunt bune, eu am incercat.
Dar, mai bine te pui sa citesti 10 minute pe zi, mai meditezi 5 sau 10 si o sa ai rezultate durabile si mai de efect.
Sau cand nu poti 10 minute, macar doua, dar sa faci zilnic.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru PersonajFictiv):

Ohh. Multumesc de raspuns.
Fac deja asta cu cititul ore in sir laughing si cu meditatia, de asemenea.
big grin big grin
Stiu ca cea mai buna metoda de a imbunatatie " mintea" este sa lucrezi cu ea... dar din punct de vedere alimentar, vreau sa " boostez" putin laughing

| PersonajFictiv a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

:o cat meditezi pe zi? eu cel mai mult cred ca am meditat 10 minute laughing

| HarukoMariusDaniel explică (pentru PersonajFictiv):

Fiecare moment din zi constituie o meditatie pentru mine laughing
Insa, actiunea mai perpetua, o fac in decursul a doua ore cred... cand am timp si stiu ca nu o sa ma deranjeze nimeni.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Traiesti in prezent zici, hm.
Doua ore, wtf, poate peste un an o sa ajung la nivelul ala. laughing

| HarukoMariusDaniel explică (pentru PersonajFictiv):

Trebuie sa antrenezi rabdarea si sa te concentrezi profund laughing

| PersonajFictiv a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Rabdarea ma bate grav. laughing

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu, memoria si concentrarea leai mostenit genetic cu astea vei muri, nu isi poti influenta adn ul in timpul vieti, aceste medicamente au acelasi efect ca daca bei cafea te tin treaz, eu recomand carnea de peste, vinul rosu, cafea, invatarea in sesiuni, repetitia e mama invataturi dar si curioztatea, daca inveti la biologie despre sa spunem fotosinteza si vezi un doc vei invata cu 60% mai repede decat daca ai citi daca si vorbesti despre asta ajungi sus de tot, nu fi pasiv cand inveti ceva si activ

| HarukoMariusDaniel explică (pentru RAY):

Multumes de raspuns.
Eu unul, sunt putin mai spiritual. Genetica poate fi " invinsa". Creierul si concentrarea se pot antrena si iti posi depasi limitele.
Sincer, nu cred ca au un efect asemanator ca si cafeaua. Am citit despre ele si am inteles cum functioneaza, totusi am intrebat si aici sa vad si parerea voastra.
Legat de pasivitate si activitate. Asta este destul de interesant.
Se spune ca inveti cel mai bine prin practica, dar asta depinde si de activitate. Prin citit iti dezvolti imaginatia si creativitatea. Totodata, iti imbunatatesti vocabularul si stimulezi functiile cognitive.
Eu unul, cand invat, lucrez foarte schematic, fie ca e vorba de teorie sau " eseuri".
Ma intereseaza parerea strict despre acele suplimente big grin big grin
Stiu ca dieta ( peste, oua, fructele de padure, nucile, ceaiul ) joaca un rol important big grin big grin

| RAY a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Genetica nu poate fi invinsa, asa ceva e imposibil sa afirmi, nu poti dovedi ca poti asa ceva, adn ul doar prin recombinare /mutatie poate suferi schimbari,astea le invatati la biologie,vinul rosu stimuleaza activitatea celebrala,pestele este benefic organismului ceea ce ajuta la creier, fructele, legumele sunt bune, repet creierul memoreaza total diferit informatia cand vezi un documentar esti activ apoi il comentezi cu cineva, stiinta trebuie sa nasca curiozitate, placere nu plictiseala si ura

| HarukoMariusDaniel explică (pentru RAY):

Sunt cazuri in care oamenii au invins " normalul ". Vindecari spectaculoase si fapte imposibile de imaginat.
Nu spun sa modifici adn-ul... dar schimbari exista.
Te contrazic la partea cu vizionatul. Cand privesti si asculti o informatie, nu iti folosesti in totalitate creierul. Percepi informatia direct si o asimilezi. Cand incerci sa descoperi singur, citind sau experimentand, stimulezi mult mai bine mintea.
Intr-adevar, retii mai repede cand privesti un documentar, dar nu este asa benefic ca si cititul.
Legat de "invingerea geneticii"... inca nu avem destule informatii, creierul reprezinta inca un mister!

| RAY a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Sunt cazuri numa ca nu exista un singur caz care sa fie dovedit stiintific sunt pesdoucazuri asa da, creierul til folosesti in totalitate mereu, informatia ajunge in memoria de scurta durata daca vezi un documentar isi notezi ce se afirma acolo, repeti scenele si dai o cautare pe google pe ce anume nu intelegi informatia va deveni mai puternica, cititul face ca informatia sa nu fie asa puternica in creier de asta e plictisitor sa inveti daca citesti

Răspuns utilizator avertizat
| 393Dan a răspuns:

Eu niciodata n-am luat suplimente de tipul asta, pentru ca chiar daca-s prescrise de medic, e foarte simplu sa devii dependent de ele. Si pe urma cand ai sa te lasi de ele, iti va fi mult mai greu sa te concentrezi decat poti s-o faci acum. Ca alcoolul, tigarile sau drogurile - cu timpul vei avea nevoie de o doza mai mare si mai mare ca sa le simti efectul. Scuze daca nu te-am ajutat cu nimic, insa asta-i parerea mea in privinta lor.

| Andreea213 a răspuns:

Mai bine inveti singur decat sa iei suplimente, care cred ca iti pot face si rau.