| Elly213 a întrebat:

Hei.Sunt in clasa a 8a si trebuie sa ma decid la ce profil sa dau.Inclin spre bio-chimie si dupa spre Medicina, dar parintii nu ma sfatuiesc asa.Sunt capabila sa invat,am note foarte mari dar sunt putin cam lenesa >:".
Oricum, ce pasi are Facultatea de Medicina? In ce am incep sa lucrez in spital si cam pe la cati ani devin medic..medic?
Ma intereseaza pediatria.Cat de bine sunt platiti medicii pediatri in Romania? Si programul din spital care e?
Chiar am nevoie de raspunsuri pentru ca asta mi-as dori sa fac dar imi e frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Iti trebuie vreo 15 ani de scoala si specializare ca sa ajungi medic. Daca iti plac materiile astea, eu iti zic sa faci farmacia sau tehnica dentara, sunt meserii bune, curate si poti castiga binisor.

| morningstar a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa urmezi medicina, daca asta iti place. Conteaza mult sa faci in viata meseria care iti place. Intr-adevar, ai foarte mult de studiat si dureaza ani de zile o astfel de facultate cu master, dar se merita, cred eu. Numai sa fii ambitioasa!

| karsivan a răspuns:

Daca tu i-ti doresti si vrei sa devii doctor nu te impedica nimeni, nu conteaza cu cat castiga azi un doctor, daca vei fi un doctor bun si dedicat sanse de castig si aici si afara sunt destul de mari. Lasa frica, doar gandeste-te ca ai destul de invatat si restul o sa vina pe parcurs.Succes.

| vampyremisa a răspuns:

Si eu am cautat mult timp un loc al meu, si am descoperit ca performez la bio. Sunt acum la stiintele naturii. Sunt cam 3 universitati bune in Romania: Cluj-Napoca, Iasi si Bucuresti. Oricum, te sfatuiesc sa iei in considerare orice posibilitate, sa te axezi pe pasiunile tale, pentru ca este foarte important. Nu te speria, vei sti exact ce sa faci cand va veni timpul.

| Nudamnume a răspuns:

Eu sunt bun la chimie si biologie.M-am gandit sa dau la biologie-chimie.La medicina dureaza mult, avand in vedere ca un coleg vrea sa devina doctor si cum matusa lui este asistenta a facut nu stiu cati ani de scoala si dupa aia a inceput sa lucreze.Deci te-as sfatui sa mergi pe biologie-chimie. Sper ca te-am ajutat!

| Numai98356 a răspuns:

Eu iti spun sa te duci unde vrei, pentru ca numai tu stii ce vrei pe viitor!

| atleticu97 a răspuns:

Pai daca te duci la facultatea de medicina faci 3 sau 4 ani si + ca dup asta trebuie sa mai faci masteratu vreo 3 ani deci calculeaza...

| claudiudancer a răspuns:

Nu sunt profesionist dar te sfatuies sa nu dai la medicina ca iti pierzi jumatate de viata numai invatand. Facultatea de medicina e de durata nu stiu exact dar nu sunt 2-3-4 ani ca la celelalte ci mult mai mult. + ca din cate stiu eu chiar daca termini facultatea si devii medic tot trebuie sa inveti, stiu pe cineva care e medic si invata si la 50 de ani pentru a fi la zi cu toate detaliile. Si exista posibilitatea sa nu-ti gasesti loc de munca dupa ce termini facultatea. Eu te sfatuiesc sa mergi la liceu la filologie si apoi o sa ai destul timp sa te decizi la ce facultate mergi. Sunt multe optiuni dupa ce termini liceul pe profilul filologie sau stiinte sociale. Asa la medicina nu poti sa devii decat medic si ce tine de asta, si daca apoi nu mai vrei sa fii medic o sa regreti. Faci cum vrei eu doar mi-am spus parerea, bafta!